Koronawirus. Rząd ogranicza działanie restauracji, pubów i kawiarni. Tylko "na wynos lub na dowóz"

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o planowanym ograniczeniu działania restauracji, kawiarni, pubów i kasyn. Ma to nastąpić w nocy z piatku na sobotę. Zmiany obejmą też działalność galerii handlowych.

Na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego oraz o planowanym ograniczeniu działalności galerii handlowych. - W nocy z piątku na sobotę, z 13 na 14 marca, w Polsce zostanie ograniczona działalność galerii handlowych. Pozostaną w nich otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie - zapowiedział premier. Informacja w tej sprawie znajduje się już na stronach rządowych

Koronawirus. Kluby, puby i kawiarnie zawieszają działalność. Galerie handlowe ograniczają działalność

Szef rządu dodał, że w celu ograniczenia zagrożenia koronawirusem, podjęto decyzję o zamknięciu klubów, pubów, restauracji, kasyn na okres 14 dni, z możliwością przedłużenia. - Podkreślam, że wszystkie restauracje będą mogły nadal świadczyć usługi na wynos bądź na dowóz - zapewnił Morawiecki, dodając, że sklepy, banki czy placówki pocztowe zlokalizowane poza galeriami wciąż będą otwarte.

Zobacz wideo Dr Paweł Grzesiowski apeluje o przeniesienie respiratorów w szpitalach

-Tego typu ograniczenia zmieniają życie Polaków. Są one potrzebne by zabezpieczyć nas przed konsekwencjami koronawirusa. Wolimy dmuchać na zimne, ograniczać wszelkie ryzyka, dlatego wdrażamy te ograniczenia po to, by zachować maksimum prewencji - stwierdził premier. 

Koronawirus. Inne ograniczenia na najbliższy czas

- Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Działamy prewencyjnie. Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zdecydowaliśmy się: zamknąć siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina - dodano w komunikacie opublikowanym w internecie. 

Koronawirus w Polsce. 68 osób przypadków SARS-CoV-2. 521 osób hospitalizowanych 

W piątek Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Polsce z podejrzeniem zakażenia koronawirusem hospitalizowanych jest 521 osób, 3151 osób objęto kwarantanną, a 17 784 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym. Zakażonych wirusem SARS-CoV-2 zostało dotąd 68 osób, jedna osoba zmarła.

Na całym świecie zakażonych jest ponad 140 tysięcy osób. Zmarło ponad 5 tysięcy.

GIS, mając na względzie sytuację epidemiologiczną, nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Francji - departamentów Oise w Regionie Hauts-de-France, Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, Morbihan w regionie Bretania oraz regionu lle-de France, Niemiec - Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii, Hiszpanii - Wspólnoty Madrytu oraz miast Vitoria, Labastida i La Rioja w Kraju Basków oraz San Marino.

Czytaj też:

Więcej o: