Mimo koronawirusa spore kolejki w urzędach. "Ludzie cały czas przychodzą, głównie osoby starsze"

Mimo zwiększającej się liczby przypadków koronawirusa w piątek w urzędach w polskich miastach nie brakowało chętnych do załatwiania spraw. Samorządowcy apelują o to, by w miarę możliwości ograniczyć wizyty i kontaktować się z urzędnikami mailowo lub telefonicznie.

W Krakowie w jednym z centrów obsługi mieszkańców w pewnym momencie stało w kolejce ponad 40 osób - informował portal Krknews.pl. - Niemal wszystkie sprawy osób, które stoją w kolejce, można załatwić nie wychodząc z domu. Mimo to ludzie cały czas przychodzą, a wśród nich są głównie osoby starsze - mówił portalowi dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa Tomasz Popiołek.

Jak podawał portal Opole.naszemiasto.pl, duże kolejki tworzyły się też przed opolskim urzędem miasta. Wśród nich były osoby, które chciały zarejestrować kupione auta, obawiając się kar za spóźnienie.

"W związku z zagrożeniem koronawirusem, mając na względzie obawy mieszkańców przed zagrożeniem karami za niedokonanie w 30 - dniowym terminie rejestracji pojazdu sprowadzonego z kraju UE lub niezgłoszenia nabycia/zbycia zarejestrowanego w kraju, Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski podjął decyzję o odstąpieniu od ukarania osób, które ww. terminów nie spełnią" - podkreśla opolski ratusz.

Komunikaty dotyczące konieczności pozostawania w domach w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem nie zniechęciły również warszawiaków.

- Polacy zamiast siedzieć w domach, masowo szturmują sklepy i urzędy - napisał nasz czytelnik, wysyłając jednocześnie zdjęcie z Biura Administracji i Spraw Obywatelskich na stołecznym Powiślu. W urzędzie stawiło się w piątek tak wiele osób, że ustawiono taśmy, wytyczające kierunek kolejki interesantów.

- Skrajna nieodpowiedzialność. Ludzie wykorzystują ten czas jako dodatkowy urlop lub ferie. Wyrabiają sobie paszporty, dowody, nagle załatwiają wszystkie swoje sprawy. Taki tłum, że niektórzy ustawiają się przed wejściem - dodaje czytelnik. W sieci pojawiają się również zdjęcia kolejek z innych dzielnic,, m.in. Mokotowa i Pragi-Południe.

Zobacz wideo Czy to kluczowy weekend ws. koronawirusa w Polsce? Epidemiolog odpowiada

Wiele urzędów apeluje o to, by w miarę możliwości załatwiać sprawy telefonicznie lub przez internet. Taki apel wystosował do Polaków m.in. marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Od piątku nie można załatwiać osobiście spraw np. w urzędach miejskich w Gdyni i Sopocie, a od poniedziałku w Gdańsku (poza wyjątkowymi sytuacjami).

Koronawirus. Czytaj też:

Czy koronawirus ginie w 26 stopniach? Czy można jechać na Malediwy i co z weselami? Odpowiada immunolog

Koronawirus w Polsce. Czy należy nosić maski ochronne? Jak poprawnie nałożyć maseczkę? [WIDEO]

Zakażenie koronawirusem. Po ilu dniach pojawiają się pierwsze objawy?

Więcej o: