Koronawirus. Premier: Wprowadzamy pełne kontrole na granicach. Galerie handlowe ograniczą działalność

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej zakomunikował wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Szef rządu zapowiedział też wprowadzenie pełnej kontroli na wszystkich przejściach granicznych, których - poza szczególnymi przypadkami - nie będą mogli przekraczać cudzoziemcy. Rząd zdecydował też o wstrzymaniu międzynarodowego ruchu lotniczego oraz kolejowego. Co więcej, ograniczeniu ulegnie funkcjonowanie galerii handlowych, a puby i restauracje zostaną tymczasowo zamknięte.

- Widzimy, jak szybko przybywa zakażonych we Włoszech czy w Niemczech. W obliczu światowej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Jesteśmy zobowiązani do wykonania wszystkich kroków, by bezpieczeństwo Polaków było utrzymane. Do tego potrzebne jest  odpowiedzialne działanie. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego - mówił na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

Koronawirus. Polska zamyka granice dla cudzoziemców 

Morawiecki zapowiedział też przywrócenie kontroli na wszystkich przejściach granicznych. - W nocy z soboty na niedzielę będziemy wprowadzali pełne kontrole na wszystkich granicach. Podejmujemy więc decyzję o tymczasowym przywróceniu granic z państwami UE. Na razie na 10 dni, z możliwością przedłużenia o kolejnych 20, a później o miesiąc. Podkreślam z całą mocą, że granice pozostają otwarte dla przepływu towarów - dodał premier.

- Polscy obywatele po przekroczeniu granicy będą kierowani na 14-dniową kwarantannę domową. Nie zostaną oczywiście pozostawieni przez państwo sami sobie. W obecnej sytuacji nie możemy pozwolić sobie na otwarcie granic na cudzoziemców. Większość przypadków koronawirusa to przypadki "zaimportowane" - stwierdził Morawiecki.

Szef MSWiA opowiedział o szczegółach planowanego zamknięcia granic - Od pierwszych minut najbliższej niedzieli 15 marca, będą obowiązywały nowe zasady odnośnie przekraczania granic. Dziś wydamy w tej sprawie dwa rozporządzenia. Musimy zamknąć granice przed koronawirusem. Z wielką przykrością komunikuję, że wprowadzamy zasadę - jeżeli nie jestem obywatelem naszego kraju, granica jest zamknięta. Odstępstwa dotyczyły będą tych cudzoziemców, którzy w Polsce legalnie przebywają i pracują. Te osoby będą mogły wrócić, ale warunek jest jeden - poddanie się 14-dniowej kwarantannie - tłumaczył Mariusz Kamiński.

- Oprócz standardowej kontroli granicznej, stosowane będą też procedury sanitarne - np. mierzenie temperatury. Wydawane będą też karty lokalizacyjne. Jeżeli kontrola wykaże, że dana osoba ma jakieś objawy, służby sanitarne przetransportują ją do najbliższego szpitala. W piątek opublikujemy wykaz przejść granicznych, przez które będzie odbywał się ruch graniczny. Pozostałe granice zostaną zamknięte. - powiedział Kamiński. 

Z powodu zagrożenia koronawirusem wstrzymany zostanie międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy

- W nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Utrzymamy czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do Ojczyzny. Ruch wewnątrzkrajowy zostaje utrzymany - zapowiedział premier.

Galerie handlowe ograniczą działalność. Puby i restauracje tymczasowo zamknięte

Morawiecki poinformował też o planowanym ograniczeniu działalności galerii handlowych i restauracji oraz o nowym zarządzeniu dotyczącym zgromadzeń publicznych. - Od nocy z piątku na sobotę w Polsce zostanie ograniczona działalność galerii handlowych. Pozostaną w nich otwarte sklepy spożywcze, apteki i pralnie. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu klubów, pubów, restauracji, kasyn na okres 14 dni, z możliwością przedłużenia. Podkreślam, że wszystkie restauracje będą mogły nadal świadczyć usługi na wynos bądź na dowóz - mówił Morawiecki, dodając, że sklepy, banki czy placówki pocztowe zlokalizowane poza galeriami wciąż będą otwarte. 

- Przyjmujemy też środki bezpieczeństwa polegające na ograniczeniu zgromadzeń zbiorowych do liczby 50 osób. To ograniczenie ma charakter powszechny: dotyczy tych wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić - tłumaczył premier.

Zobacz wideo Czy to kluczowy weekend ws. koronawirusa w Polsce? Epidemiolog odpowiada

Koronawirus w Polsce. 68 osób przypadków SARS-CoV-2. 521 osób hospitalizowanych 

W piątek Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Polsce z podejrzeniem zakażenia koronawirusem hospitalizowanych jest 521 osób, 3151 osób objęto kwarantanną, a 17 784 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym. Zakażonych wirusem SARS-CoV-2 zostało dotąd 68 osób, jedna osoba zmarła.

Na całym świecie zakażonych jest ponad 140 tysięcy osób. Zmarło ponad 5 tysięcy.

GIS, mając na względzie sytuację epidemiologiczną, nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Francji - departamentów Oise w Regionie Hauts-de-France, Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, Morbihan w regionie Bretania oraz regionu lle-de France, Niemiec - Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii, Hiszpanii - Wspólnoty Madrytu oraz miast Vitoria, Labastida i La Rioja w Kraju Basków oraz San Marino.

Czytaj też:

Więcej o: