Immunolog o koronawirusie: To nie jest tak, że dziś idziemy na piwo, a jutro już mamy infekcję

- Średni czas pojawienia się objawów zakażenia koronawirusem to ok. 4-5 dni - mówił w Porannej rozmowie Gazeta.pl immunolog dr Paweł Grzesiowski. Jak dodał, podstawową radą dla wszystkich na nadchodzące dni jest pozostanie w domach.
Zobacz wideo

Liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do piątkowego popołudnia do 64. Najnowsze trzy przypadki stwierdzono w woj. sląskim (Zawiercie), woj. podkarpackim (Nisko) i woj. wielkopolskim (Poznań).

Koronawirus w Polsce. "Część osób choruje skąpo objawowo"

Jak wskazywał w Porannej rozmowie Gazeta.pl immunolog, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń dr Paweł Grzesiowski, średni czas pojawienia się objawów po zakażeniu koronawirusem to ok. 4-5 dni.

- To nie jest tak, że dziś idziemy na piwo, czy do kawiarni i jutro już mamy infekcję. Te przypadki, które są diagnozowane w poniedziałek, prawdopodobnie zaraziły się gdzieś koło wtorku-środy - wyjaśnił. Dodał, że wszystko wskazuje na to, że pacjent może zacząć zakażać innych na dzień przed wystąpieniem objawów.

- Jest inna sprawa: część osób choruje tak skąpo objawowo, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, który dzień był pierwszy - dodał dr Paweł Grzesiowski. Poradził, by w najbliższych dniach pozostać w domach.

- Z epidemią walczymy w domu. Nie możemy się zarazić inaczej niż przez spotkanie chorego. Jeden chory zaraża przeciętnie 2-3 osoby zdrowe, to zarażenie następuje drogą kropelkową lub przez dotyk skażonych przez chorego przedmiotów - podkreślił ekspert. 

Więcej o:
Komentarze (39)
Immunolog o koronawirusie: To nie jest tak, że dziś idziemy na piwo, a jutro już mamy infekcję
Zaloguj się
 • azalka12

  Oceniono 24 razy 16

  Pan dr Grzesiowki podobnie jak i inni lekarze do niedawna z lekceważeniem wypowiadali sie nt. COVID-19. Bagatelizowali jego siłę i niebezpieczeństwo z nim związane. Nikt nie zastanowił się dlaczego Chiny wprowadziły takie ograniczenia i tak wielkie siły uruchomiły. Europa nie chciała myślec, nie chciała uczyć się.jesteśmy głupcami! Gdyby 2 tygodnie wcześniej zrobiono to co teraz wszyscy spieszą się robić nie było problemów.

 • brutalnaprawda

  Oceniono 32 razy 12

  Ja skrzyneczkę piwa sprowadziłem "na chatę" ...bedę ja molestowal i rozprawiczał pewnie dlużej niż 5 dni...a co...niech się czas w zamknięciu nie wlecze ...piwko w dłoń, pilot od TV (nie qreskiej) ...w zanadrzu Xbox ...chleb w zamrażarce....ziemniaki w garażu ... sie bedę jakimś tam wirusem przejmował ...wezmę drania na przeczekanie :-)

 • maratss

  Oceniono 18 razy 4

  Grzesiowski ! Ależ on musi mieć parcie na szkło. Ekspert od "zupy z nietoperza". Powiela informacje z platformy Youtube. Litości ! Niech dla równowagi przypomni sobie swoje uwagi na temat podawania anatoksyny botulinowej wygłoszone w auli CMKP. Żenada !

 • jami100

  Oceniono 14 razy 4

  Kto żyje na innej planecie, ja czy oni? Bo tutaj ludzie chodzą, nie mają masek, dotykają klamek, samochody jeżdżą. A za szybą telewizora i w komputerze jakiś całkiem inny świat.

 • antek59

  Oceniono 5 razy 3

  co do spirytusu.. obecność aldehydu octowego w płynach zewnątrzkomórkowych skutecznie osłabia zdolność wirusa do replikacji w komórce. matrycowe RNA wirusa nie odtworzy kopii. warunek..polska lub rosyjska wódka. utrzymac poziom alkoholu w granicach 0,9 promila.

 • antek59

  Oceniono 5 razy 3

  walcz z koronawirusem, wyłącznie spirytusem

 • claudiusz

  Oceniono 5 razy 3

  skracam wakacje w Orlando-Floryda i wracam do Ottawa-Canada ... Canada jest lepiej przygotowana niz USA .. zgodnie z przepisami pierwsze 14 dni spedzam w domu .. nikt mnie nie bedzie pilnowal ale abosolutnie bede przestrzegal wytycznych....to nie Polska,obywatele kanadyjscy przestrzegaja prawa ... czytam ,ze w Polsce dzisiaj w urzedach setki ludzi bo nie pracuja wiec zalatwiaja sobie zalegle sprawy ! z takim spoleczenstwem daleko sie nigdy nie zajedzie...

 • astropath

  Oceniono 23 razy 3

  A! Piwo! Byłbym zapomniał. Idę na piwo.

 • bumszakalaka200

  Oceniono 2 razy 2

  Pamiętam dokładnie jak Pan dr wypowiadał się bardzo lekceważąco o wirusie 2 tygodnie temu. Że przesadzamy, że grypa groźniejsza, że media nakręcają. Dziś mówi co innego. Nie jest wiarygodny. Ale ma parcie na szkło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX