Koronawirus. Hiszpania ma ogłosić pierwszy etap stanu wyjątkowego. Ponad 4 tys. osób zakażonych

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił, że od soboty w tym kraju zacznie obowiązywać "stan alarmowy", który jest pierwszym etapem stanu wyjątkowego. To pozwoli rządowi m.in. na wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się czy rekwirowanie dóbr. W Hiszpanii liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do ponad 4 tysięcy.

Premier Pedro Sanchez poinformował, że w związku z epidemią koronawirusa od soboty w Hiszpanii zacznie obowiązywać "stan alarmowy", czyli pierwszy etap stanu wyjątkowego. Pozwala on władzom na wprowadzanie - przez okres 15 dni - ograniczeń w przemieszczaniu się ludności i pojazdów, a także na zarządzanie ewakuacji, czasowe rekwirowanie dóbr, przejmowanie zakładów przemysłowych czy racjonowanie żywności. Władze mogą zdecydować też o masowym zamknięciu zakładów pracy.

Zobacz wideo Dr Paweł Grzesiowski apeluje o przeniesienie respiratorów w szpitalach

Sanchez przyznał, że Hiszpania zmaga się z "nadzwyczajnym kryzysem", który wymaga od państwa zaangażowania wszelkich potrzebnych środków - zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Premier stwierdził też, że w przyszłym tygodniu liczba zakażonych w Hiszpanii może wzrosnąć do 10 tysięcy, a zadaniem władz jest "ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa za wszelką cenę" (cytat za dziennikiem "El Mundo").

W Hiszpanii zakażonych jest ponad 4 tys. osób. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 120

Liczba osób zakażonych COVID-19 wzrosła w tym kraju do 4209, a ofiar śmiertelnych do 120. Rząd poinformował, że wirus rozprzestrzenił się głównie w Madrycie, Baskonii i prowincji La Rioja. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej i Współpracy zaleciło ograniczenie podróży zagranicznych.

W Hiszpanii rośnie także liczba zakażonych polityków. Koronawirusa wykryto m.in. u lidera partii Vox, Santiago Abascala oraz dwóch innych polityków tego ugrupowania, minister polityki terytorialnej i służb publicznych Caroliny Darias oraz minister równouprawnienia Irene Montero. Koronawirusem zakaziła się również Ana Pastor z Partii Ludowej - wiceprzewodnicząca niższej izby parlamentu Kongresu Deputowanych.

Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Wspólnoty Madrytu oraz hiszpańskich miast Vitoria, Labastida i La Rioja.

Czytaj też:

Więcej o: