Koronawirus. Kard. Kazimierz Nycz zwolnił wiernych z obowiązku udziału w niedzielnej mszy świętej

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz udzielił wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Ma to związek z apelem Rady Stałej Episkopatu.

Kardynał Kazimierz Nycz podjął decyzję o udzieleniu wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. To jego odpowiedź na wskazania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która zaapelowała o to do biskupów diecezjalnych w czwartek 12 marca. Kard. Nycz zaznaczył w dokumencie, że ma na względzie "dobro duchowe wiernych Archidiecezji Warszawskiej".

Zobacz wideo Czy komunie i wesela są zagrożone? Komentuje dr Paweł Grzesiowski

Kard. Kazimierz Nycz udzielił dyspensy pracownikom służby zdrowia

Dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej obowiązuje wiernych Archidiecezji Warszawskiej do 29 marca. Udzielona została: 

  • osobom w podeszłym wieku,
  • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
  • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  • osobom, które czują obawę przed zakażeniem,
  • pracownikom służby zdrowia.

Co ciekawe, udzielenie dyspensy pracownikom służby zdrowia jest inicjatywą kardynała Nycza. W apelu Rady Stałej Episkopatu mowa jest o jej udzieleniu jedynie czterem pozostałym grupom wiernych. 

Koronawirus w Polsce. Archidiecezja Warszawska odwołuje rekolekcje i inne spotkania

Archidiecezja Warszawska podjęła także inne kroki, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Odwołano m.in. rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży oraz planowany na kwiecień Diecezjalny Dzień Młodzieży w Świątyni Opatrzności Bożej, a spotkania "Myśląc z Wyszyńskim" oraz "Duchowość dla Warszawy" zostaną przeniesione na inny termin. Osoby, które skorzystają z udzielonej przez metropolitę dyspensy, będą mogły obejrzeć niedzielną mszę na archidiecezjalnym kanale YouTube, w telewizji TVN24 lub na portalu Onet.

Przeczytaj również:

Więcej o: