Zakończono kwalifikację wojskową w tym roku. Powodem ryzyko zakażenia koronawirusem

Szefowie MSWiA i MON podpisali rozporządzenie, w ramach którego kwalifikacja wojskowa w 2020 roku zostaje zakończona. - Jest to związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19 - czytamy w komunikacie.

W piątek minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisali zmianę rozporządzenia w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 roku.

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa

- czytamy w komunikacie MSWiA. Zgodnie z rozporządzeniem w piątek 13 marca działanie zakończą powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Oznacza to, że wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w terminie od 16 marca do 30 kwietnie, które zostały wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, tracą ważność, a osoby, które je otrzymały nie mają już tego obowiązku.

Pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 roku

Jak podaje MSWiA, według szacunków w okresie od 2 lutego br. do 12 marca powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w bieżącym roku. Pozostałe osoby zostaną wezwane w 2021 roku.

Czytaj także:

Zobacz wideo Dr Paweł Grzesiowski odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa
Więcej o: