Ministerstwo Zdrowia o nowych osobach zakażonych koronawirusem: Ich stan jest dobry

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że nowi zakażeni to w większości osoby, które trafiły do szpitali z kwarantanny - według zapewnień resortu, ich stan jest dobry. Zgodnie z obecnymi danymi w Polsce wykryto 61 przypadków zakażenia. Jedna osoba zmarła.

Tylko wczoraj przeprowadzonych zostało 650 testów, którymi objęto także osoby z bliskiego otoczenia Polaków zakażonych koronawirusem. Wcześniej było to około 100-200 testów dziennie. Takie były poprzednie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, która rekomendowała badania tylko u osób z objawami.

Ministerstwo Zdrowia: Tylko wczoraj wykonano 650 testów na obecność koronawirusa

Teraz testy obejmują także osoby z kwarantanny.  - To jest nadal daleka liczba od tej, którą możemy wykonywać. Liczba ta systematycznie rośnie. Możemy wykonać nawet trzy tysiące testów dziennie - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dalej podkreślał, że badania obejmują tylko osoby z bliskiego, bezpośredniego kontaktu z zakażonym. Nie będą badani pacjenci, którzy mogli mieć kontakt z taką osobą w drugiej lub trzeciej linii.

W piątek 13 marca liczba zakażonych koronawirusem w Polsce osiągnęła liczbę 61 osób. Kolejni pacjenci pochodzą z województwa zachodniopomorskiego i mazowieckiego. Obecnie najwięcej zakażonych, po siedem osób, przebywa w szpitalach we Wrocławiu i Warszawie. Pozostali chorzy na COVID-19 leczeni są także na oddziałach zakaźnych w Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu, Ostródzie, Raciborzu, Cieszynie, Leżajsku, Łańcucie, Opolu, Sosnowcu, Chorzowie, Zawierciu, Oleśnicy, Bełżycach, Krakowie i Zielonej Górze.

Zobacz wideo Dr Paweł Grzesiowski odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

W związku ze zwiększającą się liczbą przypadków zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że 19 placówek medycznych w całym kraju zostanie poddanych przekształceniu w szpitale zakaźne. W związku z tym zajmować się one będą jedynie osobami, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem. - Taki dodatkowy szpital zakaźny powstanie w każdym województwie, a w większych regionach dwa - dodał podczas konferencji prasowej Łukasz Szumowski.

Czytaj również: