Adam Bielan: Przesunięcie wyborów jest na ten moment wykluczone

Wybory prezydenckie 2020. Rzecznik sztabu prezydenta Andrzeja Dudy powiedział, w jakim przypadku wybory prezydenckie w Polsce będą mogły zostać przesunięte. Adam Bielan stwierdził, że na ten moment na pewno można stwierdzić, że odbędą się one zgodnie z terminem, czyli w maju.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości był gościem Programu 1 Polskiego Radia. Adam Bielan zapowiedział, że konwencja programowa prezydenta Andrzeja Dudy nie odbędzie się ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd w sprawie koronawirusa. Program kandydata zostanie zaprezentowany wyborcom w innej formie.

Wybory prezydenckie przesunięte tylko po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego. "Pierwszy raz od 1989 roku"

- Nie wiemy, jak będzie wyglądać sytuacja z epidemią np. za miesiąc, ale w dzisiejszych warunkach wybory prezydenckie na pewno odbędą się w maju - dodał szef sztabu wyborczego Andrzeja Dudy. Adam Bielan przypomniał, że nie ma możliwości przesunięcia wyborów prezydenckich, samorządowych czy parlamentarnych, chyba że zostanie wprowadzony stan nadzwyczajny. Taka sytuacja miałaby miejsce po raz pierwszy od 1989 roku. - Nie wyobrażam sobie w tej chwili takiej sytuacji, to jest na dzisiaj wykluczone - powiedział polityk.

Zobacz wideo Dworczyk: Terytorialsi pomagają w monitorowaniu osób w kwarantannie

Adam Bielan potwierdził, że sztab Andrzeja Dudy ma zaplanowaną wstępną datę ogłoszenia programu, jednak na razie nie zostanie ona podana do informacji publicznej. - W tej chwili Andrzej Duda koncentruje się na zapewnieniu Polakom bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia koronawirusem - kontynuował polityk. Przyznał tez, że z powodu koronawirusa kampania wyborcza będzie miała zmieniony charakter, a konwencje i duże wiece nie będą organizowane.

Na koniec europoseł zarzucił Unii Europejskiej, że "nie jest zbyt aktywna" w działaniach związanych z pandemią. - Ja przypomnę, że dopiero na bardzo stanowczy wniosek Polski doszło do pierwszego spotkania unijnych ministrów zdrowia. W Brukseli był duży sceptycyzm wobec tego typu spotkań - podkreślił polityk.

Czytaj również:

Więcej o: