Jak podaje "Wyborcza", celem badań jest stworzenie testu, który będzie mógł być stosowany także poza laboratorium. Prace nad testem ruszyły cztery tygodnie temu i przeprowadzone zostały we współpracy z firmą SensDx. - Te testy bazują na sensorach bioelektrycznych, które pozwalają na dokładną diagnostykę - powiedział wirusolog z MCB UJ prof. Krzysztof Pryć.
Teraz naukowcy poinformowali, że udało im się wyselekcjonować białka charakterystyczne dla wirusa SARS-CoV-2. Kolejnym etapem badań będzie znalezienie cząstek, które wejdą w reakcję z tymi białkami. To z kolei pomoże opracować ultraszybki test, któremu poddawani będą pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Poza tym najważniejszą cechą nowego testu będzie to, że ma być on przeznaczony do użycia poza laboratorium.
Dzięki temu możliwe będzie dokładne sprawdzenie podejrzanych przypadków w miejscach, w których nie ma możliwości przeprowadzenia pełnej diagnostyki - na przykład na lotniskach lub w pociągach. W ten sposób można będzie zmniejszyć zasięg rozprzestrzeniania się wirusa, a zarażone osoby będą mogły być zidentyfikowane i skierowane na leczenie zanim przeniosą wirusa dalej.
- Chcemy stworzyć rozwiązanie, które będzie pomocne dla społeczeństwa i będzie mogło zostać zastosowane w ciągu tego sezonu, czy może nawet bardziej sezonu jesiennego, kiedy prawdopodobnie wirus powróci, a będzie potrzeba szybkiego zlokalizowania osób, które go przenoszą - powiedział profesor Krzysztof Pyrć. - Jesteśmy na początku drogi. Zrobimy wszystko, żeby ten test był jak najszybciej dostępny, ale to musi być również wiarygodne i działać w stu procentach - dodał wirusolog na zakończenie konferencji.
Kilka dni temu w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się rekrutacja zdrowych osób, które wezmą udział w badaniu klinicznym eksperymentalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Nad szczepionką pracują także brytyjscy i niemieccy naukowcy, którzy przewidzieli testy na ludziach na czerwiec. Niestety, nawet jeśli szczepionki okażą się skuteczne, to na jej wprowadzenie na rynek trzeba będzie poczekać i to minimum rok.
Obecnie najbardziej skuteczną metodą ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 jest przestrzeganie zasad higieny, a zwłaszcza częste mycie rąk. Wszystkie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia na temat środków prewencyjnych zebrane są w artykule: "Jak możesz ochronić się przed koronawirusem? Rady WHO: często myj ręce i zachowaj dystans".
Zobacz również: