Emilewicz w Gazeta.pl: Są dyskusje na temat zamknięcia galerii handlowych, barów czy restauracji

Możliwe, że dojdzie do zamknięcia galerii handlowych, barów czy restauracji. O tym, że trwają dyskusje na ten temat mówiła w Porannej Rozmowie Gazeta.pl ministerka rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapewniła przy tym - dementując różne doniesienia - że sklepy spożywcze jak najbardziej będą otwarte, zwłaszcza na ten weekend. Zastrzegła jednak, że wszystkie kluczowe decyzje należą do ministra zdrowia.

- Tak jak mówił minister Szumowski, tak jak mówią zalecenia WHO. Najlepszą metodą przeciwdziałania i widzimy, to metoda, która dała efekty w Chinach, Korei, to po prostu wstrzymanie ruchu ludzkiego, ograniczenie kontaktu i temu mają służyć te decyzje - mówiła w Porannej Rozmowie Gazeta.pl ministerka rozwoju Jadwiga Emilewicz, tłumacząc ostatnie decyzje rządu w zakresie np. kontroli na granicach czy zawieszania pociągów międzypaństwowych.

Jak podkreślała Emilewicz, takie scenariusze jak np. zamykanie granic nie są wykluczane, ale jest na to za wcześnie na tym etapie walki z koronawirusem. - Teraz nie było to rozważane - zaznaczała.

Na ten weekend sklepy spożywcze będą otwarte, na pewno będą dyskusje na temat galerii handlowych

- tak szefowa resortu rozwoju odpowiedziała na pytanie o to, jakie mogą być kolejne obostrzenia. Aczkolwiek zastrzegła, że wszelkie decyzje teraz należą do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego zyskał szereg nowych uprawnień.

Co z barami i restauracjami w Polsce? Jak odpowiedziała Emilewicz:

Wszystkie miejsca spotkań, gdzie jest tłum, gdzie jesteśmy blisko siebie, są dzisiaj roznosicielem wirusa. Wiem, że dyskusja na temat zamknięcia barów, restauracji, trwa. Jesteśmy w kontakcie z branżą HoReCa i ona podchodzi ze zrozumieniem do tego. Jest gotowa do dystrybucji jedzenia zdalnie, ale tak jak powiedziałam: decyzje w tej sprawie będzie komunikował minister Szumowski.
Więcej o:
Komentarze (77)
Koronawirus w Polsce. Jadwiga Emilewicz w Gazeta.pl: Są dyskusje na temat zamknięcia galerii handlowych, barów czy restauracji
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 12 razy 10

  Pani Emilewicz jest ode mnie młodsza. Na ile to wpłynęło na jej edukację trudno powiedzieć. W każdym razie za komuny każdy uczył się, że nie ma nic bardziej pewnego niż dobrze zdementowany przez władze fakt.
  Także jak wczoraj pani Minister raczyła zdementować od razu było wiadomo, że coś jest na rzeczy.

 • ryjaroslawa

  Oceniono 17 razy 9

  Nic nie będziecie nic zamykać?
  To dlaczego pracownicy szpitali mają dostać przepustki umożliwiające poruszanie się po mieście po ogłoszeniu blokady miasta?

 • matnet77

  Oceniono 16 razy 8

  zamknijcie najpierw siebie do więzienia za totalne nieprzygotowanie. kilkanaście tysięcy testów na kraj z kilkudziesięcioma tysiącami mieszkańców?? To nie jest kpina, to jest sabotaż

 • maciek76

  Oceniono 14 razy 8

  Ładny lansik, pani usiłuje wykazać, że coś wie i nad czymś panuje a dzięki te nirodpowiedzialnej wypowiedzi ludzie rzucą się teraz wykupować wszystko ze sklepów u zarażać się leżąc na sobie w kolejkach do kasy.

 • coelka

  Oceniono 9 razy 7

  Kościoły zamknijcie i r óbcie kązdemu test. w niemczech robia testy kazdemu kto pójdzie do przychodni i wyniki sa szybko, rodzice maja na dzieci zasiłki zeby dzieciaki nie włoczyły sie same po podwórku. Bez masowych testów wirus bedzie sie rozszerzał bo nie bedzie wiadomo kto ma.Pozatym UE ma dac full euro dla Polski , unia sie boi Polski i wie w jakim stanie sa finnse państwa a musdża byc w fatalnym jak sie na to zdfecydowali i iwedza ,ze bez tych pieniedzy nie bedzie testów i sie rozniesie z Polski do niemiec gdzie sobie radza bardzo dobrze .Jak mozna czekac tyle czasu na wynik i nie robic komus kto przychodzi i ma podejrzenie na oko to babka wrózyła.

 • spinetta

  Oceniono 8 razy 6

  Nie dyskutować, tylko zamykać. Galerie handlowe i kościoły.

 • ola-blue

  Oceniono 7 razy 5

  Kościół BEZWZGLĘDNIE powinien się podporządkować zaleceniom sanitarnym i zrezygnować na 2 tyg. z publicznych mszy. Zwoływanie wiernych do kościoła to zarażanie całych osiedli i miast. I powód do zerwania konkordatu.

 • m44m

  Oceniono 11 razy 5

  Znam sytuację sprzed dwóch dni; mamusia korzystając z tego że dziatwa ma wolne wybrała się z nimi do galerii. Pojutrze zapewne z nimi odwiedzi w nowonabytym ciuszku kościółek gdzie ewentualnie przywleczonymi z galerii wirusami podzielą się po katolicku ze współwyznawcami - zwłaszcza starszymi. Nie tylko jak się okazuje władzuchnę mamy głupiutką. Suweren też się podciąga.

 • le5zek

  Oceniono 6 razy 4

  Zamykajmy galerie, otwierajmy kościoły szeroko. Panbuk nas ochroni. Przekażcie sobie znak wirusa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX