Obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego zamknięty dla turystów z powodu koronawirusa

Decyzją władz TPN od piątku 13 marca zamknięty zostaje cały obszar polskich Tatr. Ograniczenie nie dotyczy mieszkańców tego regionu. Wszystkie szlaki, schroniska i wyciągi znajdujące się na tym terenie zostają wyłączone z użytkowania dla turystów aż do odwołania.

Tatrzański Park Narodowy poinformował o zamknięciu terenu parku aż do odwołania. Decyzja została podjęta w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego związanego z epidemią koronawirusa w Europie:

W związku z zapowiedzią wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego oraz odpowiadając na apel premiera i ministra zdrowia, by na czas zagrożenia pozostać w domach, nie wychodzić bez potrzeby, w trosce o zdrowie wszystkich obywateli jesteśmy zmuszeni zamknąć teren TPN do odwołania.

Tatrzański Park Narodowy do odwołania zamknięty dla turystów z powodu koronawirusa

Teren TPN jest zamknięty dla turystów: od piątku 13 marca zamknięte zostają wszystkie punkty wejścia na teren parku. Oznacza to, że od teraz schroniska nie przyjmują rezerwacji, a parkingi będą niedostępne dla kierowców. Nieczynne będą również kolejki oraz wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu.

Zobacz wideo Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Tak działają służby [Źródło: tvn24/x-news]

Decyzja władz Tatrzańskiego Park Narodowego podjęta została w uzgodnieniu z podmiotami działającymi w Tatrach: Polskimi Kolejami Linowymi, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym raz Wspólnotą Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie. "Zdajemy sobie sprawę z dobroczynnych właściwości przebywania na świeżym powietrzu, ale trzeba pamiętać, że turyści podróżują, korzystają ze środków komunikacji, restauracji i innych miejsc dostępnych publicznie, co może sprzyjać rozprzestrzenianiu się epidemii" - uzasadniano decyzję w komunikacie dostępnym na stronie TPN.

Zamknięcie obszaru Tatr nie dotyczy mieszkańców powiatu tatrzańskiego. Turyści, którzy aktualnie przebywają w schroniskach, proszeni są o rozważenie powrotu do domów.

Więcej o: