Koronawirus w Polsce. Co ze sklepami i jedzeniem? "Sklepy będą otwarte, dostaw nie zabraknie"

Koronawirus wywołuje coraz większą panikę wsród wielu osób. Cześć z nich ruszyła do sklepów w celu przygotowania zapasów. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji uspokaja. "Placówki handlowe będą otwarte, sieci handlowe są przygotowane na najgorszy scenariusz i ciągłość produkcji oraz dostaw towarów zostanie utrzymana" - czytamy w komunikacie.

W ostatnich dniach można zaobserwować szturm Polaków na sklepy spożywcze. Cześć osób przygotowuje się na kilkunastodniowe niewychodzenie z domu, niektórzy obawiają się, że najpotrzebniejsze produkty spożywcze zostaną wykupione. Paniczne reakcje potęgują również pojawianie się tzw. fake newsów o tym, że za kilka dni sklepy zostaną zamknięte, a towarów zabraknie. Z tego powodu Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zdecydowała się wydać specjalny komunikat. 

Koronawirus w Polsce. POHiD uspokaja: "Sklepy będą otwarte, dostaw nie zabraknie"

Prezes POHiD Renata Juszkiewicz zdementowała w nim fałszywe doniesienia na temat zamknięć placówek handlowych. Ponadto, zaznaczyła, że ciągłość produkcji i dostaw do sklepów wielkopowierzchniowych jest niezagrożona. 

Nie ma powodów do paniki – placówki handlowe będą otwarte, sieci handlowe są przygotowane na najgorszy scenariusz, ciągłość produkcji i dostaw towarów zostanie utrzymana (...) Sklepy będą pracować na dotychczasowych zasadach.

- czytamy w komunikacie. - 90 proc. produktów spożywczych sprzedawanych w sieciach handlowych pochodzi od polskich dostawców, sklepy posiadają odpowiednie zaplecza magazynowe i nowoczesne centra dystrybucji, stąd nie ma ryzyka braku żywności w kraju - tłumaczy Renata Juszkiewicz. 

Zobacz wideo Czy grozi nam zamknięcie sklepów? Dworczyk: To nieprawda

Prezes POHiD zaznaczyła także, że sieci wprowadziły już w życie konkretne działania, które mają przygotować centra dystrybucji w ten sposób, aby dostawy były dostarczane na bieżąco do sklepów. Ponadto, POHiD stale monitoruje sytuację, a także pozostaje w kontakcie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Renata Juszkiewicz zaznaczyła także, że placówki handlowe stosują zalecenia MR i GIS dotyczące zasad bezpieczeństwa. O tym, że sklepy nie zostaną zamknięta zapewniają również przedstawiciele rządu

>>> Dowiedz się więcej: Koronawirus. Ministerstwo wydaje zalecenia. Oto, jak sklepy mają zabezpieczyć się przed koronawirusem

Czytaj również:

Więcej o: