Hongkoński dziennik o koronawirusie: Pierwszy przypadek jest z 17 listopada 2019

"South China Morning Post" twierdzi, że uzyskało dostęp do chińskich rządowych dokumentów, z których wynika, że początek rozprzestrzeniania się koronawirusa sięga nawet listopada 2019 roku. Pierwszym zakażonym miałby być 55-latek z Hubei, u którego objawy COVID-19 wystąpiły 17 listopada ubiegłego roku.

Dziennikarze "South China Morning Post", hongkońskiego dziennika, dotarli do chińskich rządowych danych, które rzucają nowe światło na sprawę epidemii koronawirusa. Według dokumentów, na które się powołują, chorobę COVID-19 (powodowanej przez koronawirusa SARS-COV-19) zaobserwowano po raz pierwszy u jednej z osób 17 listopada 2019 roku.

Chińskie władze jak dotąd zidentyfikowały co najmniej 266 osób, które były zainfekowane (koronawirusem - red.) w ubiegłym roku, wszystkie z nich były obejmowane nadzorem medycznym w którymś momencie

- czytamy w "SCMP". Dokumenty mają wskazywać na to, że pierwszą osobą chorującą na COVID-19 był 55-latek z prowincji Hubei, w której znajduje się m.in. miasto Wuhan - największe ognisko koronawirusa na świecie.

Dziennik podnosi również, że wcześniej zdarzały się doniesienia od whistleblowerów (informatorów) o tym, że lekarze w Chinach zorientowali się, że mają do czynienia z nową chorobą pod koniec grudnia 2019. Przyjmując, że 55-latek był pacjentem zero, odtworzono możliwy schemat rozprzestrzeniania się wirusa. 15 grudnia 2019 roku przypadków zakażenia koronawirusem było 27, natomiast między 17 a 20 grudnia ta liczba wzrosła do 60, by na koniec roku wynieść 266. 1 stycznia 2020 roku przypadków było już 381.

Zobacz wideo Solarski: Ministerstwo chce, żeby w każdym mieście wojewódzkim był szpital dla pacjentów z koronawirusem

Chiny podsumowują dotychczasową walkę z koronawirusem

Dzień przed publikacją "SCMP", chińska Narodowa Komisja Zdrowia stwierdziła, że Chiny znalazły się już poza szczytowym momentem zakażeń koronawirusem. Świadczą o tym statystyki zakażeń i zgonów, które obniżyły się w stosunku do danych sprzed kilku tygodni. W ciągu 24 godzin, między środą a czwartkiem, w całych Chinach stwierdzono 15 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 8 w prowincji Hubei.

Według danych WHO z 12 marca tylko w Chinach odnotowano ponad 80 tys. przypadków koronawirusa, z czego ponad 3,1 tys. zakończyło się zgonem pacjenta. Jednocześnie w skali globalnej przypadków jest 120 tys., a wyleczonych - 62 tys.

Więcej o: