Szef WHO: Należy robić testy wszystkim podejrzanym o zakażenie koronawirusem

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia podczas ostatniej konferencji prasowej uznał, że niektóre państwa nie działają wystarczająco skutecznie, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród ludzi. Według WHO konieczne jest zwiększenie liczby wykonywanych testów.
Zobacz wideo Czy zamknięcie kościołów pomoże w walce z koronawirusem?

Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas konferencji zaapelował o przeprowadzenie testów na obecność SARS-CoV-2 we wszystkich podejrzanych przypadkach. Według WHO liczba aktualnie wykonywanych testów jest niewystarczająca.

Szef WHO o koronawirusie: Pomysł na łagodzenie działań jest błędny i niebezpieczny

- Nawet jeśli nie można zatrzymać transmisji koronawirusa, to da się ją spowolnić. Można to zrobić tylko wtedy, jeśli wszystkie podejrzane przypadki zostaną przetestowane - mówił szef WHO. Tedros Adhanom Ghebreyesus dodał, że zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa powinno polegać także na znalezieniu i odizolowaniu jak największej liczby przypadków oraz poddaniu kwarantannie osób, które miały kontakt z osobami podejrzewanymi o zakażenie.

- Jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że niektóre kraje nie podchodzą do tego zagrożenia z niezbędnym do opanowania sytuacji poziomem zaangażowania. Pomysł, że powinniśmy złagodzić swoje działania jest błędny i niebezpieczny - dodał szef WHO cytowany przez Al Jazeera. - Nie możesz walczyć z wirusem, jeśli nie wiesz, gdzie on jest. Solidny nadzór, odizolowanie, testowanie i leczenie każdego przypadku pozwoli przerwać łańcuch zakażeń - powiedział dalej apelując do państw, by dzieliły się swoimi sposobami na zapobieganie i minimalizowanie skutków epidemii.

W środę 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia uznała koronawirusa SARS-CoV-2 za pandemię. Jest to pierwszy taki przypadek od niemal 11 lat. Obecnie za zakażonych uznaje się aż 128 tysięcy osób na całym świecie. Z powodu COVID-19 zmarło już 4 720 osób. Ponad 68 tysięcy uznaje się za wyleczone. 

Więcej o: