Naukowcy z Kanady wyizolowali wirusa SARS-CoV-2. Wyniki swoich prac udostępnią innym badaczom

Zespół naukowców z Sunnybrook Research Institute, McMaster University i Uniwersytetu w Toronto wyizolował wirusa SARS-CoV-2. Badacze chcą dzielić się swoją wiedzą z innymi, aby jak najszybciej opracować leki, szczepionki i lepsze testy diagnostyczne na koronawirusa.

Naukowcy z trzech kanadyjskich ośrodków badawczych zaczęli współpracować przy izolacji nowego koronawirusa dzięki oddolnej inicjatywie. Praca nad izolacją wirusa SARS-CoV-2 zajęła im kilka tygodni.

- To pokazuje, że gdy współpracujemy, mogą zdarzyć się niesamowite rzeczy - powiedział mikrobiolog kliniczny dr Rob Kozak w rozmowie z Sunnybrook Research Institute.

Zobacz wideo Czy grozi nam zamknięcie sklepów? Dworczyk: To nieprawda

Koronawirus na świecie. Badacze z Kanady chcą kontynuować pracę zespołową

Naukowcy są przekonani, że dalsza współpraca badaczy z Kanady, ale i z całego świata może przynieść bardzo dobre rezultaty. Zespół zapowiedział, że chce udostępnić swoje odkrycia, tak aby były one znane jak największej liczbie badaczy. Pomoże to w szybszym opracowaniu lepszych testów diagnostycznych, terapii i szczepionek oraz w lepszym zrozumieniu biologii wirusa, który wywołuje chorobę COVID-19.

- Po wyizolowaniu wirusa SARS-CoV-2 możemy podzielić się nim z innymi badaczami i kontynuować pracę zespołową. Im więcej wirusów jest udostępnianych w ten sposób, tym więcej możemy się uczyć, współpracować i udostępniać - powiedziała dr Arinjay Banerjee.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (89)
Naukowcy z Kanady wyizolowali wirusa SARS-CoV-2. Wyniki swoich prac udostępnią innym badaczom
Zaloguj się
 • kunwyscigowy

  Oceniono 59 razy 27

  Durne zabawy "wykształciuchów" na które idą miliardy - dali by lepiej na tvp... A wirus to od 2000 tys lat wiadomo wody święconej się lęka, i gorącej wspólnej modlitwy popartej kopertą...

 • mydeer

  Oceniono 21 razy 17

  Hm, ale na początku lutego informowaliście, że wirusa wyizolowali już Włosi. To jak to jest?
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25661147,wlosi-wyizolowali-koronawirusa-wirusolog-dla-gazeta-pl-szczepionka.html

 • ziggybam

  Oceniono 25 razy 15

  Serio? Naukowcy z Chin w grudniu-styczniu wyizolowali wirusa i od 3 miesięcy publikują ogólnodostępne prace na ten temat (vide: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=sars+cov+2.)

  Ale ktoś pyta co to daje. WSZYSTKO, tumanie. Wszystko to czego nie da ci Bibilia, nowe F35 i kasa na TVPiS.

  Dzięki nowym publikowanym obserwacjom, przede wszystkim z Chin, możemy do diagnozy szybko wykrywać RNA wirusa a potem przeciwciała przeciw niemu, wiemy coraz więcej jak długo pozostaje aktywny w jakich warunkach, kto jest bardziej narażony i dlaczego (obecność receptora), można wymieniać się protokołami przeciwobjawowymi i próbami leczenia lekami repozycjonowaniami, poznajemy też szczepy z różnych krajów - nawet po to żeby stwierdzić że jest de facto jeden szczep. Ale to trzeba wiedzieć. Wreszcie izolacja i namnażanie wirusa oraz sklonowanie genów kodujących jego białka są niezbędne do wyprodukowania szczepionki. Jej tworzenie trwa, ale bez izolacji i pracy z wirusem byłoby niemożliwe.

 • snurfik

  Oceniono 20 razy 10

  Tak powinno byc. Porozumienie ludzkosci ponad podzialami. Tu chodzi o gatunek - w jednosci sila.

  *nie dotyczy religii

 • grubymisiek1

  Oceniono 32 razy 8

  Udało się. U paskudnych uniwersyteckich lewaków. Bo oni pracują dla ludzi a nie dla polityków albo firm farmaceutycznych.

 • kobow

  Oceniono 16 razy 4

  Ale artyści nie maja z czego żyć. Mówi Kurdej szatan. Co za bezczelność

 • spyderman2

  Oceniono 3 razy 3

  No a Niemcy nie oszczędzają na pacjentach, podają mieszankę na SARS i HIV i mają mała ilość zgodnów na tysiące chorych. W pislandi nie ma na to kasy bo duda kolejne 2 miliardy dał na tvpis i propagande.

 • tom-pek

  Oceniono 7 razy 3

  granice nadal są otwarte ,ruch aut osobowych jest największy i bez kontroli...sąsiad wczoraj wrócił rano z Niemiec wieczorem już hasał po Galerii Handlowej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX