Naukowcy z Kanady wyizolowali wirusa SARS-CoV-2. Wyniki swoich prac udostępnią innym badaczom

Zespół naukowców z Sunnybrook Research Institute, McMaster University i Uniwersytetu w Toronto wyizolował wirusa SARS-CoV-2. Badacze chcą dzielić się swoją wiedzą z innymi, aby jak najszybciej opracować leki, szczepionki i lepsze testy diagnostyczne na koronawirusa.

Naukowcy z trzech kanadyjskich ośrodków badawczych zaczęli współpracować przy izolacji nowego koronawirusa dzięki oddolnej inicjatywie. Praca nad izolacją wirusa SARS-CoV-2 zajęła im kilka tygodni.

- To pokazuje, że gdy współpracujemy, mogą zdarzyć się niesamowite rzeczy - powiedział mikrobiolog kliniczny dr Rob Kozak w rozmowie z Sunnybrook Research Institute.

Zobacz wideo Czy grozi nam zamknięcie sklepów? Dworczyk: To nieprawda

Koronawirus na świecie. Badacze z Kanady chcą kontynuować pracę zespołową

Naukowcy są przekonani, że dalsza współpraca badaczy z Kanady, ale i z całego świata może przynieść bardzo dobre rezultaty. Zespół zapowiedział, że chce udostępnić swoje odkrycia, tak aby były one znane jak największej liczbie badaczy. Pomoże to w szybszym opracowaniu lepszych testów diagnostycznych, terapii i szczepionek oraz w lepszym zrozumieniu biologii wirusa, który wywołuje chorobę COVID-19.

- Po wyizolowaniu wirusa SARS-CoV-2 możemy podzielić się nim z innymi badaczami i kontynuować pracę zespołową. Im więcej wirusów jest udostępnianych w ten sposób, tym więcej możemy się uczyć, współpracować i udostępniać - powiedziała dr Arinjay Banerjee.

Przeczytaj także: