Łukasz Szumowski o pierwszej ofierze koronawirusa w Polsce: Miała współistniejące, towarzyszące choroby

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas zwołanej w czwartek konferencji prasowej wypowiedział się na temat pierwszej osoby, która zmarła z powodu zakażenia koronawirusem w Polsce. Polityk zaapelował do młodych osób.

- Zmarła pacjentka w Poznaniu. Pacjentka 56-letnia, która była zarażona koronawirusem. Miała współistniejące, towarzyszące choroby, które wymagały przyjmowania leków, które obniżają odporność. Była w stanie ciężki i dziś walka o jej życie, niestety się zakończyła. Chciałbym złożyć wyrazy ubolewania rodzinie i bliskim - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia. 

Jak podaje Onet kobieta była mieszkanką Czapur w województwie wielkopolskim. Wcześniej miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. Po tym, jak zaczęła się źle czuć, trafiła do szpitala w Puszczykowie. Stamtąd w niedzielę 8 marca została przetransportowana na oddział zakaźny Szpitala Miejskiego w Poznaniu. Od samego początku stan pacjentki oceniany był jako poważny. 56-latka miała zakazić koronawirusem także swojego męża i córkę. Oboje przebywają na oddziale zakaźnym, ich stan jest dobry.

Łukasz Szumowski o koronawirusie w Polsce: To nie jest czas wolny, czas na imprezy, czas na zabawę w klubach.

Łukasz Szumowski podkreślił, że pierwszy przypadek śmierci osoby zakażonej koronawirusem w Polsce jest znakiem, że zagrożenie nie jest hipotetyczne. Minister zdrowia zaapelował także o stosowanie się do środków ostrożności wprowadzonych przez rząd

To pokazuje powagę sytuacji. Pokazuje, że zagrożenie nie jest hipotetyczne. To jest poważna infekcja dla osób, które są słabsze. (...) Mam apel do ludzi młodych. To nie jest czas wolny, czas na imprezy, czas na zabawę w klubach. Wirus może zabierać z tego świata osoby, które są słabsze, więc nie lekceważmy go i pozostańmy w izolacji. To jest jedyna forma, jaką może się bronić społeczeństwo.

Minister zdrowia zaapelował także, by nie wychodzić bez potrzeby z domu. Łukasz Szumowski zaleca, by unikać miejsc, w którym przebywają duże skupiska ludzi. "W kolejce, w tłumie możemy zarazić siebie i innych" - dodał polityk. Jeszcze dziś ma zostać wydane rozporządzenie dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. 

Więcej o:
Komentarze (74)
Łukasz Szumowski o pierwszej ofierze koronawirusa w Polsce: Miała współistniejące, towarzyszące choroby
Zaloguj się
 • agnrodis

  Oceniono 44 razy 36

  To, ze kosciol namawia ludzi do chodzenia na msze pokazuje, ze albo KK jest z piekla rodem, albo sa po prostu bezdennie glupi ... moze jedno i drugie.

 • siwywaldi

  Oceniono 32 razy 26

  Kobieta zmarła, jej mąż który rozdawał komunie leży w szpitalu, a z informacji na ILU mszach udzielał i ILU ludziom tej zainfekowanej własnymi palcami komunii udzielił, robi się tajemnicę państwowo-kościelną...
  Średniowiecze to przy tym renesans... :-(

 • katzarina

  Oceniono 29 razy 25

  To jest żona tego szafarza komunii. Jeszcze jakieś pytania o zawieszeniu mszy?

 • ziaburek

  Oceniono 32 razy 22

  No to co pan minister mi radzi? Skoro mam cukrzycę, wiek senioralny, nadciśnienie - mam sobie kupić białe prześcieradło i pełznąć powoli w kierunku najbliższego cmentarza? Pewnie powoli, żeby nie wzbudzać paniki... A gdzie był rząd przez ostatni miesiąc, żeby ochronić nas przed tym zagrożeniem?! Żeście się zajmowali kampanią wyborczą Dudy, walką o kasę dla swojej telewizji a naród mieliście w d... !!!

 • tempa-dzida2

  Oceniono 25 razy 19

  Dla informacji
  "Pacjentka nr 31 poszła na dwa nabożeństwa. Tak eksplodowało ognisko koronawirusa w Korei"
  Czy Głódź ma jeszcze coś do dodania ?

 • sqlap72

  Oceniono 20 razy 18

  Czy ta nieszczęsna kobieta była żoną tego szafarza, który rozdawał komunię? Jeśli tak, to powinno to być oficjalnie powiedziane, żeby ostrzec wiernych przed lekkomyślnością księży, którzy do takich sytuacji dopuszczają. Po swoim kontrowersyjnym wystąpieniu powinien też w tej sprawie zabrać głos Gądecki i albo potwierdzić, albo zdementować informację.

 • normalny_pan

  Oceniono 19 razy 17

  Podaję bo uważam, że to ważne. Mąż zmarłej (także zakażony wirusem ) udzielał komunii w:
  - parafia św. Augustyna w Czapurach
  - parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Jana XXIII w Komornikach

 • arreis65

  Oceniono 18 razy 14

  duda, morawiecki, kamiński, szumowski, kaczyński - może któryś by mordę otworzył na temat
  "dlaczego Polska nie brała udziału w przetargu przeprowadzonym przez większość krajów Unii Europejskiej na początku roku, który zabezpieczył te kraje w środki ochrony osobistej, a także w testy na badanie zakażenia koronawirusem" !!!!

 • cozano

  Oceniono 17 razy 11

  " Łukasz Szumowski zaleca, by unikać miejsc, w którym przebywają duże skupiska ludzi."
  Niech to jeszcze wytłumaczy Gądeckiemu&Co.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX