Masz objawy przypominające koronawirusa? GIS radzi, co robić w takich sytuacjach

Główny Inspektorat Sanitarny wskazał, co należy robić w sytuacjach, gdy obawiamy się, że zostaliśmy zakażeni koronawirusem. Na samym początku należy powiadomić o swoich podejrzeniach Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny lub udać się na oddział zakaźny. Gdzie szukać listy szpitali, które przyjmują osoby z podejrzeniem koronawirusa?
Zobacz wideo Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Tak działają służby [Źródło: tvn24/x-news]

Zalecenia dotyczące tego, jak postępować w przypadku podejrzeń o zakażeniu koronawirusem, ustalone zostały przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia. Osoby, które powinny zostać poddane badaniu na możliwość zakażenia patogenem powinny spełnić trzy warunki.

Gdzie powinny zgłosić się osoby z podejrzeniem koronawirusa?

Trzy warunki, które świadczą o ryzyku zakażenia koronawirusem ustalone zostały przez GIS:

  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem lub miałeś kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenia,
  • masz podwyższoną temperaturę,
  • masz kaszel oraz odczuwasz duszności,

W takich przypadkach powinieneś bezzwłocznie zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej (sanepidu) odpowiedniego dla regionu zamieszkania. Wykaz placówek, do których możemy zgłaszać podejrzenie zakażenia koronawirusem znajduje się na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/problem/.

Konsultant udzieli nam wszystkich informacji na temat kolejnych kroków, jakie należy podjąć. Następnie należy bezpośrednio zgłosić się na oddział zakaźny jednego z wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia szpitali. Wykaz jednostek, które przyjmują takich pacjentów znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali. Przypominamy, że osoby z podejrzeniem koronawirusa nie powinny zgłaszać się do przychodni lub na Szpitale Oddziały Ratunkowe.

Masz objawy grypy, ale nie spełniasz warunków GIS w sprawie zakażenia koronawirusem? "Zostań w domu"

Co w przypadku pacjentów, którzy mają objawy sugerujące zakażenie, ale nie były w kraju, w którym występuje koronawirus i nie miały kontaktu z osobą zakażoną? W takich sytuacjach należy stosować podstawowe zasady ochrony: częste mycie rąk i zakrywanie się podczas kichania lub kasłania. Należy też pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia.

"Zwróć uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu, często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. Ogranicz wizyty w galeriach handlowych i przebywanie w dużych skupiskach ludzkich" - zaleca dalej GIS. W razie pytań można skontaktować się z działającą całodobowo infolinią NFZ: 800 190 590.

Więcej o: