Koronawirus w Polsce. Czy należy nosić maski ochronne? Jak ubrać maseczkę? [WIDEO]

Czy noszenie maski ochronnej może uchronić nas przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2? Światowa Organizacja Zdrowia wyjaśnia kto i w jaki sposób powinien używać maseczek medycznych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) każdego dnia dostarcza rzetelnych informacji na temat nowego koronawirusa i tłumaczy, co robić, aby zminimalizować możliwość zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Z informacji, jakie podaje WHO wynika, że maski ochronne powinny nosić jedynie:

  • osoby zakażone koronawirusem i te, które zaobserwowały u siebie objawy choroby COVID-19 (w szczególności kaszel),
  • osoby, które opiekują się ludźmi zakażonymi koronawirusem,
  • personel medyczny.

Jeśli nie jesteśmy chorzy i nie opiekujemy się zakażonymi, nie powinniśmy używać masek ochronnych, bo marnujemy w ten sposób cenne zasoby. Na całym świecie brakuje masek i innych artykułów ochronnych, które są niezbędne w pracy lekarzy i pielęgniarek, dlatego WHO apeluje, abyśmy nie zużywali ich bez wyraźnej potrzeby. Światowa Organizacja Zdrowia przypomina jednocześnie, że aby chronić się przed zakażeniem koronawirusem, powinniśmy często myć ręce, zakrywać usta podczas kaszlu oraz utrzymywać bezpieczną odległości (co najmniej 1 metr) od ludzi, którzy kaszlą lub kichają.

Zobacz wideo Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Jak założyć maskę ochronną? W jaki sposób ją zdjąć?

Maska ochronna spełnia swoją rolę tylko wówczas, gdy używamy jej w odpowiedni sposób. Jak założyć maseczkę? WHO opublikowało krótką instrukcję.

  1. Zanim weźmiesz maskę do rąk, oczyść ręce wilgotną chusteczką z alkoholem lub mydłem i wodą.
  2. Przed użyciem maski upewnij się, że nie ma w niej dziur.
  3. Sprawdź, która strona jest stroną górną, pamiętając, że znajduje się w niej metalowy pasek.
  4. Upewnij się, że właściwa strona maski (kolorowa) skierowana jest na zewnątrz.
  5. Umieść maskę na twarzy. Ściśnij metalowy pasek na górnej krawędzi maski, aby dopasował się do kształtu Twojego nosa.
  6. Załóż gumki na uszy lub zawiąż sznurki z tyłu głowy.
  7. Pociągnij dół maski, aby zakryła usta i podbródek.

Po użyciu zdejmij gumowe zauszniki lub rozwiąż sznurki i usuń maskę z twarzy, nie dotykając jej przedniej części. Trzymaj maskę z daleka od twarzy i ubrania, aby uniknąć dotykania potencjalnie skażonych części maski. Natychmiast po użyciu wyrzuć maskę ochronną wyrzuć do zamykanego kosza na śmieci. Nigdy nie używaj jej wielokrotnie! Po wyrzuceniu maski, umyj ręce, używając ściereczki do rąk na bazie alkoholu lub umyj ręce mydłem i wodą.

 
Więcej o: