Koronawirus w Polsce. NFZ: Lekarze specjaliści mogą udzielać pacjentom teleporad

Już nie tylko lekarze rodzinni, ale także lekarze specjaliści będą udzielać pacjentom teleporad. Zdalny kontakt pacjenta z lekarzem ma ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Od pewnego czasu polscy pacjenci mogą korzystać z teleporad medycznych i bez wychodzenia z domu skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Taką możliwość oferują placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w całej Polsce, których lista dostępna jest TUTAJ. Od 11 marca 2020 roku teleporad udzielają także lekarze specjaliści.

Zobacz wideo Umowy śmieciowe a kwarantanna.

Teleporady u specjalistów. Pacjent może otrzymać zdalnie e-zwolnienie lub e-receptę

Z wizyty lekarskiej na odległość mogą skorzystać m.in. pacjenci poradni onkologicznych, kardiologicznych i neurologicznych, którzy pozostają pod stałą opieką specjalistów i wymagają okresowej kontroli. Teleporady realizowane są zgodnie z ustalonym planem leczenia i stanem klinicznym pacjenta - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia

- Dzięki zdalnemu kontaktowi pacjenta ze swoim lekarzem, znacznie ograniczamy możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Teleporada zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego i jednocześnie jest traktowana na równi z wizytą w gabinecie lekarskim – powiedział prezes NFZ Adam Niedzielski.

Pacjent, który skorzysta z teleporady, może otrzymać m.in. e-zwolnienie, e-receptę lub sugestię konieczności bezpośredniej wizyty w placówce medycznej lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. NFZ zapewnia, że teleporady nie uniemożliwią bezpośrednich wizyt u lekarzy.