Szumowski: Za tydzień dojdziemy do tysiąca zakażonych. Największy przyrost na koniec przyszłego tygodnia

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło już łącznie 47 przypadków pacjentów zakażonych koronawirusem. Łukasz Szumowski w ostatnim wywiadzie argumentował konieczność wprowadzonych przez rząd ograniczeń dot. organizacji imprez masowych czy zamykania szkół. Według ministra być może będzie trzeba rozważyć wprowadzenie "bardziej radykalnych środków", także w kościołach.
Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Minister Zdrowia był gościem w programie "Jeden na Jeden" w TVN 24. Łukasz Szumowski na początku podał aktualną liczbę zakażonych pacjentów, oraz poinformował o przewidywaniach na następne dni. -Niedługo będziemy mieli 100 osób a za tydzień, może dłużej, dojdziemy do tysiąca. Największy przyrost zarażonych przewidujemy na koniec przyszłego tygodnia, ewentualnie początek następnego - powiedział polityk.

Minister Zdrowia o środkach ostrożności dot. koronawirusa w kościołach: To czas do rozwagi dla polskich biskupów

W związku ze zwiększającą się liczbą zakażonych koronawirusem w Polsce minister przypomniał o środkach ostrożności wprowadzonych przez rząd. Dotyczą one zamykania szkół, uczelni, przedszkoli, kin, teatrów oraz zakazu organizowania imprez masowych, co ma powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Łukasz Szumowski zapytany został o to, czy taki zakaz powinien obejmować też kościoły.

To czas do rozwagi dla polskich biskupów. Powinni pochylić się nad tą sytuacją. Wiem, że zalecono by mszy było więcej, co ma pomóc w rozrzedzeniu społeczeństwa. Jeżeli to nie zadziała, będziemy musieli pomyśleć nad bardziej radykalnymi środkami.

- powiedział minister zdrowia. Polityk zaapelował także do osób starszych, by zrezygnowały z uczestnictwa w spotkaniach religijnych. - Apeluję, by korzystać z formy mszy w radio i telewizji. W kościołach średnia wieku jest wyższa niż populacji. Komunię, co podkreślił abp Gądecki można przyjąć duchowo - podkreślił Łukasz Szumowski.

Dwa dni wcześniej przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaapelował do parafii o zwiększenie liczby mszy świętych, dzięki czemu udałoby się zwiększyć wymagany dystans między wiernymi. Decyzję episkopatu poparło wielu prawicowych dziennikarzy, w tym m.in. Tomasz Terlikowski: "Dzięki Bogu za polskich biskupów, którzy jasno wskazują, że odwołania Mszy nie będzie. Tak jak szpitale leczą ciało, i nie zamyka się ich z powodu pandemii, tak kościoły leczą duszę i w tym samym czasie się ich nie zamyka" - napisał na swoim Twitterze. Innego zdania są politycy Lewicy, którzy apelują do KEP o odwołanie mszy, ponieważ koronawirus "nie rozpozna charakteru spotkania".

Więcej o:
Komentarze (248)
Koronawirus w Polsce. Szumowski: Za tydzień dojdziemy do tysiąca zakażonych
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 45 razy 37

  Wygląda na to że kosciół nie podlega państwo polskiemu skoro tak się z nim patyczkują.
  Ze szkołami rozwiązali sprawe decyzją administracyjną. Tak samo powinno być z kościołami.
  I takiego państwa chcemy. Najpierw trzeba odsunąć pis od władzy.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 27 razy 21

  ... wprowadzenie "bardziej radykalnych środków"
  Ale jak i ZA CO ????? Skoro pieniądze z funduszu rozdane na obietnice rządowe ??????

 • just4f

  Oceniono 22 razy 20

  Emilewicz razem z dworczykiem w tvp pierdzielą o pracy zdalnej. Ta jasne sprzedawcy, kasjerzy, kelnerzy, pocztowcy, stacje benzynowe, zakłady produkcyjne itd. Swoją drogą właśnie kasjerzy, czy sprzedawcy są szczególnie narażeni...

 • djenn

  Oceniono 21 razy 17

  Biskupom to należy jasno wskazać ich miejsce w szeregu, bo to szajka odrealnionych, żyjacych rojeniami dziadów i mogą narobić nieodwracalnych szkód, jak małpa z brzytwą.

 • siwywaldi

  Oceniono 18 razy 16

  Zagadka dla ministra Szumowskiego i rozmodlonego ministra Gowina:
  Czy piątkowe Drogi Krzyżowe oraz niedzielne "leczenie dusz" ZMNIEJSZĄ, czy raczej ZWIĘKSZA ilość zarażonych? :-)

 • el1427

  Oceniono 19 razy 15

  Kilka dni temu bodajże minister Dworczyk na pytanie dziennikarza, czy rząd planuje zamknąć kościoły, odpowiadał, że nie, bo przecież istnieje w Polsce rozdział państwa od Kościoła i oni nie będą się mieszać do decyzji władz kościelnych. Natychmiastowa riposta mojej mamy (lat 86): "No pewnie, ale jak chodzi o płacenie Kościołowi z budżetu państwa, to wtedy rozdziału nie ma". Więc wśród starszych osób jest naprawdę dużo ludzi bardzo rozsądnych. :)

 • aptekarz2

  Oceniono 20 razy 14

  Dobrze że zły Owsiak wam respiratory kupował, a dobre klechy mają w d*pie wiernych.
  Episkopat jednak odwołał posiedzenie

 • polakadam

  Oceniono 14 razy 12

  Chyba trzeba pierwszych śmiertelnych ofiar wirusa żeby epidiaskop zmądrzał.
  Szkoda tylko że dewoci będą roznosić chorobę także wśród normalnych ludzi.
  A może klechy myślą tak samo jak krzyżowcy gdy zdobywali Jerozolimę?
  Mówili żeby zabijać wszystkich. A bóg rozpozna swoich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX