Koronawirus. Słowacja wprowadziła stan nadzwyczajny. Prawa obywateli nie będą ograniczane

Od godziny 6 rano na Słowacji ze względu na rosnące zagrożenie epidemią koronawirusa obowiązuje stan nadzwyczajny. Decyzję o jego wprowadzeniu ogłosił premier kraju Peter Pellegrini.

Rząd Słowacji ogłosił stan nadzwyczajny w związku z ryzykiem rozprzestrzenienia się nowego koronawirusa w całym kraju. Obowiązuje on od czwartku 12 marca od godziny 6 rano. Informacja o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego została przekazana obywatelom przez system informacji o ochronie ludności.

Zobacz wideo

Stan wyjątkowy na Słowacji. Państwo może wymusić dostawy towarów medycznych

W czasie, gdy obowiązuje stan nadzwyczajny, premier Słowacji Peter Pellegriniego, rząd i władze państwowe Słowacji mogą w nagłych przypadkach zastosować przepisy prawa, których w innym przypadku nie mogłyby wykorzystać. Pellegrini poinformował, że od 12 marca niektóre decyzje będą podejmowane w drodze zarządzeń i rozporządzeń, a nie procedur administracyjnych, które mogą mieć długi biurokratyczny przebieg. W sytuacji stanu nadzwyczajnego państwo może także wymusić na firmach realizację dostaw lub usług.

- Chcę, aby firmy były zobowiązane do dostarczania towarów, jeśli je mają - powiedział premier, mówiąc, że dotyczy to dostaw towarów medycznych.

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego na Słowacji jest działaniem prewencyjnym i ma na celu redukcję zagrożenia dla życia, zdrowia i mienia, łagodzenie skutków awarii i minimalizowanie szkód - informuje słowacki rząd. Premier Peter Pellegriniego zapewnił, że stan nadzwyczajny nie oznacza jakiegokolwiek ograniczenia praw obywateli.

Przypomnijmy, że na Słowacji potwierdzono do tej pory 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i ani jednego zgonu nim spowodowanego.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (47)
Koronawirus. Słowacja wprowadziła stan nadzwyczajny. Prawa obywateli nie będą ograniczane
Zaloguj się
 • race444

  Oceniono 40 razy 28

  A kurdupel z Zoliborza gdzie sie zabarykadowal. Zawsze sie pierwszy pchal do mikrofonu a teraz ten strachliwy tchorz siedzi w norze i wali klocki do kuwety

 • qasz

  Oceniono 16 razy 14

  Kiedy u nas stan niezwyczajny i dekrety? Np.:
  1. dekret o obowiązku modlitwy "Od morowego powietrza" i potwierdzeniu obecności na mszy przez skan palca
  2. dekret o dobrowolnej wpłacie na rzecz KK + VAT
  3. dekret o pisemnej spowiedzi potwierdzonej notarialnie

 • patio11

  Oceniono 14 razy 12

  Brawo Słowacja.

 • grocholica

  Oceniono 8 razy 8

  Dzisiaj dostawca dostarczył do znajomej firmy płyn dezynfekcyjny za 300 PLN za litr! To powinno być KARALNE!

 • syriusz.wila

  Oceniono 23 razy 7

  u nas też to szykują, robią przepisy o zakazie poruszania się między województwami, nie ufam pisiorom, pewnie coś knują obok koronawirusa, mam nadzieję że nie kradną maseczek i płynów dezynfekujących

 • janrobin2015

  Oceniono 13 razy 5

  Świetna decyzja. Jedyna rozsadna w takiej sytuacji.

 • norman67

  Oceniono 14 razy 4

  A kiedy u nas? I jak się będzie nazywał? Wojenny? Czy wyjątkowy? Dały kacze d..py na 2 mld na TVPiS zamiast na ochronę i zdrowia i mamy skutki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX