Zrozumieć autyzm, czyli kim są osoby nieneurotypowe?

A czy ty wiesz, co możesz zrobić dla osób w spektrum autyzmu? Zobacz wideo.
Zobacz wideo

Mimo że autyzm jest diagnozowany od stosunkowo niedawna, wokół niego narosło wiele mitów. U ich podłoża może leżeć powszechne niezrozumienie tego zaburzenia.

Każde zaburzenie ma swoją definicję, podobnie jest z autyzmem. Problem jest taki, że autyzm nie jest chorobą, mimo że w klasyfikacji chorób się znajduje, tylko jest zaburzeniem

- wyjaśnia Bartosz Neska z łódzkiej Fundacji JiM, która działa na rzecz osób z autyzmem. W dużym skrócie oznacza to, że autyzmu nie da się wyleczyć, jednak można nauczyć osoby nieneurotypowe, jak dobrze radzić sobie w społeczeństwie.

Wśród osób, u których zdiagnozowano zaburzenia neurologiczne ze spektrum autyzmu, są jednostki znane ze świata nauki lub show-biznesu. Można tu wymienić m.in. dr Temple Grandin, wybitną profesor zootechniki, czy aktora Anthony'ego Hopkinsa.

Z roku na rok osoby nieneurotypowe coraz częściej pojawiają się także w popkulturze. Jedną z nich jest dr Shaun Murphy, grany przez Freddie'go Highmore'a główny bohater serialu „The Good Doctor”. Jego losy możecie śledzić w każdy wtorek o 21:00 od 2 kwietnia na kanale AXN.

Więcej o: