Związki Edgara K. z aferą wizową. Jego nazwisko znika z rządowych stron. "Czystki totalne"

W aferę wizową mógł być zamieszany współpracownik byłego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, Edgar K. - wynika z ustaleń "RP". Mężczyzna miał pełnić funkcję pośrednika w obrocie wizami. Został aresztowany w kwietniu. Po ujawnieniu tej informacji, ze stron rządowych zaczęło znikać jego nazwisko.

Ze stron rządowych zaczęły znikać informacje o Edgarze K. - byłym współpracowniku zdymisjonowanego sekretarza stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) Piotra Wawrzyka. W kwietniu Prokuratura Krajowa postawiła mężczyźnie zarzuty płatnej protekcji, a Sąd Rejonowy Lublin-Zachód zdecydował o jego aresztowaniu. Współpracownik wiceszefa MSZ miał jednak wyjść na wolność po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 200 tys. zł. Według dziennikarzy "Rzeczpospolitej" Edgar K. pełnił funkcję pośrednika w obrocie wizami. 

Zobacz wideo Kaczyński przedstawił pomysł, na rozwiązanie kryzysu migracyjnego. "Pozbywanie się ich z własnego terytorium"

Dziemianowicz-Bąk: "Wzmianki o Edgarze K. zaczęły znikać nawet ze starych newsów"

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy i kandydatka w zbliżających się wyborach do Sejmu, zauważyła, że po ujawnieniu przez dziennikarzy informacji o Edgarze K., wzmianki na jego temat zaczęły być usuwane z rządowego portalu gov.pl. "Czystki są tak totalne, że wzmianki o Edgarze K. zaczęły znikać nawet ze starych newsów na stronach rządowych. Komuś zależy na ukryciu prawdy..." - pisała parlamentarzystka na platformie X (dawniej Twitter).

Dziemianowicz-Bąk do wpisu dołączyła zrzuty ekranu, na których potwierdzić możemy zmiany w tekście zatytułowanym "Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej już od dwóch lat wspiera młodych Polaków!". Edgar K. został w nim przedstawiony jako jeden z Młodzieżowych Delegatów na 76. Sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nazwisko mężczyzny zniknęło z ostatniej wersji artykułu. Z kolei cały tekst usunięto we wtorek 19 września.

Afera Wizowa. Wzmianki o Edgarze K. zostały usunięte ze stron rządowych

Sprawie znikających wzmianek na temat Edgara K. przyjrzeli się również dziennikarze TVN24. Udało im się wskazać cztery inne teksty ze strony rządowej, w których wspomniany został mężczyzna podejrzewany o związek z aferą wizową. Należały do nich teksty:

  • "Uroczystość mianowania Młodzieżowego Delegata RP", 
  • "Młodzieżowi Delegaci RP do ONZ wyłonieni!",
  • "Wybór Młodzieżowego Delegata RP coraz bliżej!",
  • "Wyniki I etapu konkursu na Młodzieżowego Delegata RP do ONZ".

Wszystkie zniknęły już z sieci. Ich adresy wciąż znaleźć można jednak poprzez wyszukiwarkę Google, wpisując odpowiednie zapytania. Kliknięcie otrzymanych wyników przekierowuje nas jednak na stronę główną gov.pl zamiast do treści wyszukanych artykułów. Dostęp do usuniętych stron internetowych wciąż można uzyskać za pośrednictwem archiwum internetowego Web Archive lub kopii strony zapisanej w pamięci podręcznej Google.

Dane Edgara K. zniknęły również z tekstu "Drugie posiedzenie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem II kadencji" czy "VI posiedzenie plenarne II kadencji Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".

Więcej o: