Monstera deliciosa, czyli inaczej monstera dziurawa naturalnie występuje na terenie Ameryki Południowej. Jej charakterystyczną cechą są osiągające imponujące rozmiary, ciemnozielone liście. Liście roślin, które są jeszcze młode, mają sercowaty kształt i zazwyczaj są pełne. Swoje charakterystyczne wycięcia (fenestracje) nabierają wraz ze wzrostem i prawidłową pielęgnacją. W jaki sposób zapewnić idealne warunki do rozwoju monstery? Oto sprawdzone metody uprawy tej wyjątkowej rośliny.
Monstera należy do roślin, które preferują temperaturę pokojową i miejsca, które nie są narażone na bezpośrednie i silne promieniowanie słoneczne. Najlepiej zapewnić jej stanowisko lekko zacienione. Jeżeli kwiat zostanie narażony na intensywne działanie słońca, wówczas jego liście mogą ulec odbarwieniu. Dobrze jest także unikać przeciągów, których monstera nie lubi. Najodpowiedniejszą ziemią do uprawy będzie ziemia z dodatkiem torfu lub mieszanka charakteryzująca się dużą przepuszczalnością. Latem roślina powinna być podlewana nie częściej niż raz w tygodniu. Zimą ta częstotliwość może być jeszcze mniejsza. Ważne jest, aby nie przelać monstery która, mimo że jest rośliną tropikalną, nie lubi dużej wilgotności podłoża. Warto także zadbać, aby liście monstery były regularnie przecierane z pyłu i innych drobnych zanieczyszczeń.
Jeżeli twoja monstera marnieje, nie chce rosnąć lub opadają jej liście, warto jest wypróbować domowy i prosty sposób na nawóz ze skórki banana. Zawiera on duże ilości potasu, fosforu, wapnia, azotu, magnezu i kwasu krzemowego. Takie składniki odżywcze wspomogą prawidłowy wzrost rośliny, skutecznie odstraszą mszyce i sprawią, że pojawią się nowe pędy. Najpopularniejszą metodą przygotowania nawozu jest sporządzenie tzw. kiszonki bananowej. Gotowym roztworem podlewa się roślinę w zależności od potrzeb. Zazwyczaj raz na 3-4 tygodnie. Do przygotowania nawozu potrzebujesz jedynie trzech skórek po bananach oraz wody.
Nawóz ze skórki banana nadaje się nie tylko do pielęgnacji monstery. Można używać go także do innych roślin doniczkowych potrzebujących odżywienia. Sprawdzi się także przy uprawie pomidorów.