Jak ochłodzić mieszkanie podczas upału? Kilka domowych i skutecznych sposobów

Upały powodują, że nagrzewa się również mieszkanie. Co zrobić, kiedy wysoka temperatura w pomieszczeniu wywołuje dyskomfort i co robić, żeby nie pogorszyć sytuacji? Oto kilka domowych sposobów na ochłodzenie mieszkania.

Upały powodują, że temperatura gwałtownie rośnie nawet w pomieszczeniach. Promienie słońca, które zazwyczaj są mile widziane i rozjaśniają wnętrza, latem wywołują dyskomfort. Są jednak domowe sposoby, które pomogą ochłodzić mieszkanie przy niewielkim nakładzie finansowym.

Zobacz wideo Sposób na ochłodzenie mieszkania? Mamy myk na domowy klimatyzator

Jak radzić sobie z upałem? Mieszkanie można schłodzić za pomocą domowych sposobów

Pierwszym domowym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest odcięcie źródła promieni słonecznych. Warto wyposażyć się w białe zasłony, które zasłonią okna w momencie najbardziej intensywnego upału. Aby upewnić się, że słońce nie będzie naświetlać pomieszczenia, można wybrać gruby materiał. Dobrym rozwiązaniem na zatrzymanie promieni są również rolety. Podczas upałów pomocne mogą być rośliny, ponieważ mogą zakryć promienie słoneczne. Na zewnątrz można posadzić bluszcz albo winorośl. Pnące się po budynku rośliny pomogą odizolować się od trwającego na zewnątrz upału. 

Warto pamiętać, aby nie wietrzyć mieszkania w południe, kiedy słońce świeci najmocniej. Aby ochłodzić pomieszczenie, warto otworzyć okna nad ranem i w nocy. O takiej porze wpuścimy dużo chłodnego powietrza, co pomoże złagodzić trudy związane z upałem. Można także spróbować nawilżania powietrza. W tym celu nie trzeba kupować specjalnego nawilżacza - wystarczą rozwieszone w oknie mokre, białe prześcieradła. Kiedy zaczną parować, pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę w pokoju.

Jak informuje portal homebook.pl, istotnym aspektem jest stopień termomodernizacji bloku. Jeśli budynek, w którym mieszkamy, jest odpowiednio ocieplony, wtedy utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Podczas upałów ściany i okna nie pozwalają na ucieczkę chłodnego powietrza. Dodatkowo nie dopuszczają, aby ciepło z zewnątrz przenikało do wnętrza budynku. Pozwala to zmniejszyć temperaturę nawet o kilka stopni. 

Czego nie robić podczas upałów? Przez to mieszkanie będzie dodatkowo ogrzane

Podczas upałów należy przede wszystkim zadbać, aby nie podwyższać temperatury. Czynnością, która może zagrzać powietrze w mieszkaniu, jest gotowanie. Warto więc podczas szczególnie gorących dni powstrzymać się od tego, zwłaszcza od włączania piekarnika. Wśród sprzętów, które spowodują zwiększony dyskomfort w czasie upałów, znajduje się suszarka. Ciepłe powietrze warto zamienić na chłodne lub wysuszyć włosy ręcznikiem. 

Więcej o: