Jak odstraszyć kreta z ogrodu i pozbyć się kopców? Sprawdzone sposoby

Jak odstraszyć kreta z ogrodu i pozbyć się kopców? Sposoby opisywane są na niejednym forum internetowym. Przedstawiamy niektóre z nich.

Krety są niedużych rozmiarów. Gabaryty nie przeszkadzają im jednak w sprawnym kopaniu tunelów i formowaniu kopców, które szpecą ogrody, a przede wszystkim niszczą trawniki i korzenie roślin. Aby je wypędzić, potrzebne są duże pokłady cierpliwości. 

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Kret w ogrodzie. O jego obecności świadczą tunele

Krety poruszają się pod ziemią. Rzadko wychodzą na powierzchnię. Dowodem na ich obecność są kopce i tunele. "Korytarze nie sięgają głęboko, jednak krety mają tendencję do tworzenia kopców przewietrzających. Kretowiska pełnią funkcję wentylacyjną. Biegnące wzdłuż tuneli kretowiny wskażą lokalizacje kreciego lokum" - czytamy na stronie odstraszanie.pl.

Sposób na krety. Jak je wypędzić z ogrodu?

Jak odstraszyć kreta z ogrodu i pozbyć się kopców? Temat każdego roku powraca jak bumerang, a  sposoby na wypędzenie szkodników opisywane są na niejednym forum internetowym. Przedstawiamy niektóre z nich:

  • ultradźwiękowe i wibracyjne odstraszacze, warto mieć ich kilka;
  • hałas, także bieganie po podwórku psa;
  • naturalne odstraszacze o intensywnym zapachu, np. mokre psie futro nasączane dodatkowo olejkami eterycznymi, ryba, naftalinowe kulki na mole;
  • pułapki, wszystkie muszą zostać wkopane do ziemi w miejscu gdzie przechodzi aktywny tunel.

Krety są pod ochroną

Na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dn. 7 października 2014r. (Dz.U. poz. 1348) krety są objęte ochroną. Ochrona jednak nie dotyczy prywatnych działek, ogrodów oraz terenów takich jak szkółki leśne, trawiaste lotniska, ziemne konstrukcje hydrotechniczne oraz obiekty sportowe.

Więcej o: