Krety są niedużych rozmiarów. Gabaryty nie przeszkadzają im jednak w sprawnym kopaniu tunelów i formowaniu kopców, które szpecą ogrody, a przede wszystkim niszczą trawniki i korzenie roślin. Aby je wypędzić, potrzebne są duże pokłady cierpliwości.
Krety poruszają się pod ziemią. Rzadko wychodzą na powierzchnię. Dowodem na ich obecność są kopce i tunele. "Korytarze nie sięgają głęboko, jednak krety mają tendencję do tworzenia kopców przewietrzających. Kretowiska pełnią funkcję wentylacyjną. Biegnące wzdłuż tuneli kretowiny wskażą lokalizacje kreciego lokum" - czytamy na stronie odstraszanie.pl.
Jak odstraszyć kreta z ogrodu i pozbyć się kopców? Temat każdego roku powraca jak bumerang, a sposoby na wypędzenie szkodników opisywane są na niejednym forum internetowym. Przedstawiamy niektóre z nich:
Na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dn. 7 października 2014r. (Dz.U. poz. 1348) krety są objęte ochroną. Ochrona jednak nie dotyczy prywatnych działek, ogrodów oraz terenów takich jak szkółki leśne, trawiaste lotniska, ziemne konstrukcje hydrotechniczne oraz obiekty sportowe.