Jak prać ręczniki, by były miękkie i pachnące? Odpowiednia temperatura to nie wszystko

Jak często prać ręczniki? Co zrobić, aby były miękkie i pachnące? Czy można prać razem z ubraniami? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ręczniki powinno się prać w miarę często. Gdy wycieramy skórę ręcznikiem, pozostawiamy na nim martwy naskórek, którym żywią się bakterie, grzyby i roztocza. Ich rozwojowi sprzyja też wilgoć i wysoka temperatura w łazience, gdzie zazwyczaj wieszamy ręczniki.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak prać ręczniki, żeby były puszyste i pachnące?

Ręczniki powinno się prać po trzech, maksymalnie czterech użyciach. W jaki sposób robić to poprawnie?

  1. Przed praniem oddziel jasne ręczniki od kolorowych, tak aby te jaśniejsze nie zszarzały i nie zabarwiły się.
  2. Wkładając ręczniki do pralki, postaraj się jej nie przeładować. W ciasno wypełnionej pralce detergenty nie zostaną dokładnie wypłukane z materiału.
  3. Jeśli pierzesz ręcznik pierwszy raz po jego zakupie, nie wkładaj go do pralki razem z ubraniami. Nowy ręcznik uwalnia bowiem drobne włókna, które mogą osadzić się na ubraniach. Starszych ręczników też najlepiej nie łącz z odzieżą - dzięki temu zachowają puszystość na dłużej.
  4. Nie używaj płynów zmiękczających, bo te nie wypłukują się całkowicie z włókiem, a ponadto sprawiają, że ręcznik staje się mniej chłonny.
  5. Nie przesadzaj z detergentem. Jeśli użyjesz go za dużo, ręczniki mogą zrobić się sztywne.
  6. Zanim nastawisz pranie ręczników, sprawdź na metkach, jaką temperaturę zalecają producenci. Zazwyczaj jest to 40 lub 60 stopni C. Unikaj prania ręczników w 90 stopniach, bo w ten sposób materiał szybciej się zniszczy, straci kolor, a także miękkość i puszystość.
  7. Unikaj wirowania, które niszczy ręczniki, ewentualnie nastaw najniższe obroty.
  8. Susz ręczniki w suszarce bębnowej lub, w miarę możliwości, wywieś je na świeżym powietrzu, ale w niezbyt nasłonecznionym miejscu - tak, aby ręczniki nie wypłowiały i nie zrobiły się szorstkie. Najlepiej rozwieszaj ręczniki po każdym użyciu - w przeciwnym razie rozwiną się bakterie, a ręcznik zacznie śmierdzieć.
  9. Nie prasuj ręczników - to źle wpływa na ich chłonność.
Więcej o: