Czy w Wielkanoc 2023 sklepy są otwarte? Gdzie można zrobić zakupy w święta?

Nastała Wielkanoc. W okolicy świąt sklepy działają w innych godzinach niż zazwyczaj. Sprawdź, gdzie w razie potrzeby możesz zrobić zakupy w Niedzielę Wielkanocną i Lany Poniedziałek.

Jeśli nie zdążyliście zrobić zakupów na święta z wyprzedzeniem, macie bardzo ograniczony wybór. W Niedzielę Wielkanocną (9 kwietnia) i Poniedziałek Wielkanocny (10 kwietnia) obowiązuje bowiem zupełny zakaz handlu, a zatem wszystkie centra handlowe, supermarkety i większość mniejszych sklepów jest zamknięta. Zakupy można zrobić tylko w niektórych osiedlowych sklepikach (m.in. Żabkach, Carrefourach Express i innych sklepach działających na zasadzie franczyzy), gdzie w dni świątecznie obsługą zajmują się właściciele. Czynne są także stacje benzynowe. Od wtorku 11 kwietnia sklepy będą działać już normalnie.

Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ

Kalendarz niedziel handlowych w 2023 roku

Poniżej podajemy rozpiskę wszystkich niedziel handlowych w bieżącym roku, najbliższa przypada jeszcze w kwietniu:

  • 30 kwietnia;
  • 25 czerwca;
  • 27 sierpnia;
  • 17 grudnia;
  • 24 grudnia (trzeba przy tym pamiętać, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, mimo wyznaczonej niedzieli handlowej sklepy w Wigilię będą czynne krócej, najpóźniej do godziny 14:00; potem będą mogły działać wyłącznie te punkty handlowe, w których klientów obsłużą właściciele).

Zakaz handlu w niedzielę

Ustawa o zakazie handlu w niedziele i obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Zgodnie z nią na każdy rok wyznaczanych jest siedem niedziel handlowych (na początku było ich więcej). Ich terminy są związane na ogół z wydarzeniami, które powodują większy ruch w sklepach, czyli np. Wielkanoc, Boże Narodzenie czy rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego.

Więcej o: