Jak wyczyścić srebrne przedmioty? Z pomocą przychodzi popularny napój i pasta do zębów

Srebro, choć zjawiskowe a przy tym uniwersalne i minimalistyczne, ma to do siebie, że wraz z upływem czasu pokrywa się ciemnym nalotem. Przywrócenie koloru i połysku naszej ulubionej biżuterii nie musi być jednak trudne. Wystarczą do tego produkty, które każdy z nas ma na wyposażeniu swojego domu. Przedstawiamy domowe sposoby na czyszczenie srebra.

Srebrna biżuteria pozycję popularnego wyboru zawdzięcza swojej przystępnej cenie i uniwersalnemu wyglądowi. Jej niewątpliwą wadą jest jednak czernienie postępujące wraz z upływającym czasem. Pociemnienie naszych ulubionych kolczyków czy naszyjnika nie skazuje ich jednak od razu na śmietnik. Przy użyciu kilku prostych domowych sposobów możemy bowiem łatwo przywrócić im utracony blask.

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Jak wyczyścić srebro? Zalej je colą, a zobaczysz różnicę

Popularny napój gazowany zawiera kwas fosforowy, który w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią srebrnych przedmiotów rozpuszcza osadzony na niej niepożądany czarny nalot. Wystarczy więc umieścić wymagającą czyszczenia biżuterię w misce, a następnie zalać ją colą tak, by całkowicie znalazła się pod powierzchnią napoju. Srebro odzyska blask już w kilka godzin od rozpoczęcia procesu moczenia. Przed ponownym nałożeniem biżuterii należy ją jednak wcześniej starannie opłukać pod bieżącą wodą i dokładnie osuszyć.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Masz poczerniałą srebrną biżuterię? Użyj pasty do zębów

Pasta do zębów to jedna z rzeczy znajdujących się na liście podstawowego wyposażenia każdego domu. Niewiele osób wie, że poza zębami może ona również skutecznie czyścić naszą srebrną biżuterię. Pastę do zębów niezawierającą granulek nakładamy na szczoteczkę do zębów lub bawełnianą szmatkę, by następnie pocierać nią brudną powierzchnię. Po jej opłukaniu i wytarciu możemy znów cieszyć się błyszczącą biżuterią. W przypadku najbardziej zaniedbanego srebra najlepiej sprawdzi się jednak połączenie folii aluminiowej, soli oraz gorącej wody. Dwoma warstwami pierwszego wymienionego produktu wykładamy plastikową lub szklaną miskę. Następnie mieszamy ze sobą litr gorącej wody i pięć łyżeczek soli. Wymieszany roztwór wlewamy do naczynia i pozostawiamy w nim biżuterię na kilka godzin. Po opłukaniu i wytarciu będzie jak nowa.

Więcej o: