Marlena Maląg była 4 kwietnia gościnią audycji "Sygnały dnia" programie 1 Polskiego Radia. Podczas rozmowy wypowiedziała się na temat 14. emerytury. Jaka będzie jej wysokość i kiedy będzie wypłacana?
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Marlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej przekazała, że projekt ustawy dotyczący dodatkowego świadczenia wpłynął już do Rządowego Centrum Legislacji. - To elastyczny projekt. Zakładamy też elastyczność co do wysokości 14. emerytury. Skoro to jest ustawa i świadczenie, to będzie na stałe wypłacane seniorom, to zakładamy, że 14 emerytura to będzie minimum minimalna emerytura, czyli rokrocznie waloryzowana, ale może też być wyższa. O tym będzie decydować rada ministrów w swoim rozporządzeniu - przekazała Maląg.
Wypłata świadczenia będzie możliwa w drugiej połowie roku. Data zostanie także na bieżąco ustalana przed radę ministrów. - Elastyczność jest ważna, bo przypomnę, że 14. emerytura w ubiegłym roku była wypłacana na koniec sierpnia, wtedy wzrastał poziom inflacji - chcieliśmy pomóc Polakom - stwierdziła ministerka.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała, że 14. emerytura będzie powszechnym rozwiązaniem. Zostanie "zastosowana do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych" - czytamy na stronie rządowej.
"Osobom uprawnionym przysługiwać będzie kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w wysokości kwoty najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2900 zł; kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie, pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, a kwotą 2900 zł, dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2900 zł" - poinformowano.
Zapowiedziano również, że "kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł". Zwrócono uwagę, że "projekt ustawy przewiduje możliwość określenia wyższej kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, niż najniższa emerytura.