Wielkanoc 2023. Kiedy poświęcić jajka? Co włożyć do świątecznego koszyczka?

Na ile dni przed Wielkanocą trzeba poświęcić jajka? Kiedy należy to zrobić? Jakie inne potrawy powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyczku. Przypominamy.

Zgodnie z chrześcijańską tradycją jajka, tak jak pozostałe pokarmy, które trafią na świąteczny stół, powinny zostać poświęcone w kościele w Wielką Sobotę. W tym roku Wielka Sobota przypada 8 kwietnia, a Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny - 9 i 10 kwietnia.

Wielkanoc 2023. Co włożyć do wielkanocnego koszyczka?

Oprócz jajek (mogą to być pisanki) w wielkanocnym koszyczku powinny znaleźć się m.in. chleb, sól czy baranek z ciasta, czekolady albo cukru. Każda z potraw ma swoje znaczenie:

  • jajka - symbol odradzającego się życia, płodności, bogactwa i szczęścia;
  • chleb - symbolizuje ciało Chrystusa;
  • sól - jest znakiem oczyszczenia, prawdy oraz ochrony przed złem i zepsuciem;
  • baranek - symbol zwycięstwa życia nad śmiercią;
  • wędlina - znak dostatku, zdrowia, a także końca postu;
  • babka wielkanocna - symbol umiejętności i doskonałości;
  • chrzan - znak siły fizycznej.

Koszyczek powinien być wiklinowy, wyścielony białą serwetką. Można go ozdobić gałązkami bukszpanu (które są symbolem radości i nadziei na zmartwychwstanie), a także kolorowymi wstążeczkami. Więcej pomysłów na udekorowanie świątecznego koszyczka znajdziesz w naszym wideoporadniku:

Zobacz wideo Wielkanocny koszyk w trzech odsłonach. Którą wybierasz?

Święconka. Jakie znaczenie mają kolory pisanek?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że znaczenie mają również kolory pisanek. Niebieski to znak zdrowia i czystości; czerwień - symbolizuje mękę Chrystusa i jego zwycięstwo nad śmiercią; żółć, zieleń i róż - oznaczają nadzieję, odrodzenie i radość; a fiolet - żałobę wielkopostną.

Więcej o: