Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym i przypada siedem dni przed Wielkanocą. Kiedy wypada? W 2023 roku obchodzimy ją 2 kwietnia. W Kościele katolickim rozpocznie się wówczas najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień, czyli czas duchowych przygotowań chrześcijan do śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej - Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Mieszkańcy witali go wówczas, machając gałązkami i wykrzykując: "Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie". Wydarzenie opisali wszyscy Ewangeliści (Mt 21,1-11; Mk 11,1-11; Łk 19,29-40; J 12,12-19).
W Niedzielę Palmową wierni przychodzą na mszę z palmami, które są święcone przez duchownego. Ksiądz odczytuje ewangeliczny opis powitania Jezusa w Jerozolimie. Organizowane są również uroczyste procesje. W zwyczajach ludowych obok interpretacji chrześcijańskiej można odnaleźć dawniejsze wierzenia pogańskie związane z obrzędami wegetacyjno-agrarnymi.
Palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu - męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy. Obrzęd ich święcenia został wprowadzony do liturgii Kościoła katolickiego w XI wieku. Najczęściej wierni tworzą palmy z gałązek wierzbowych ("drzewo miłujące życie"), a następnie ozdabiają bukszpanem, cisem, widłakiem oraz papierowymi kwiatami.
Gałązki kwitnącej wierzby nazywane "baziami", "kotkami" czy "kocankami" w przekonaniu dawnych ludów posiadały dobroczynną siłę, niosły nadzieję na odrodzenie się życia, miały także właściwości lecznicze. Według wierzeń poświęcona palma zabezpieczała gospodarstwo i domowników przez cały rok.