Kiedy wypada Niedziela Palmowa? Obchody, symbolika i wierzenia

Kiedy wypada Niedziela Palmowa? Święto rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas przygotowań chrześcijan do zmartwychwstania Jezusa. Zgodnie z tradycją, wierni przychodzą do kościoła z gałązkami wierzby. Co symbolizują?

Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym i przypada siedem dni przed Wielkanocą. Kiedy wypada? W 2023 roku obchodzimy ją 2 kwietnia. W Kościele katolickim rozpocznie się wówczas najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień, czyli czas duchowych przygotowań chrześcijan do śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. 

Zobacz wideo Tarta z odzysku z sałatki jarzynowej

Niedziela Palmowa, Niedziela Męki Pańskiej, Niedziela Kwietna

Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej - Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Mieszkańcy witali go wówczas, machając gałązkami i wykrzykując: "Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie". Wydarzenie opisali wszyscy Ewangeliści (Mt 21,1-11; Mk 11,1-11; Łk 19,29-40; J 12,12-19). 

Babka wielkanocna to stały uczestnik obchodów Wielkiej Niedzieli Wielkanoc 2023. Tradycyjne dania wielkanocne [LISTA]

Obchody Niedzieli Palmowej w Kościele katolickim

W Niedzielę Palmową wierni przychodzą na mszę z palmami, które są święcone przez duchownego. Ksiądz odczytuje ewangeliczny opis powitania Jezusa w Jerozolimie. Organizowane są również uroczyste procesje. W zwyczajach ludowych obok interpretacji chrześcijańskiej można odnaleźć dawniejsze wierzenia pogańskie związane z obrzędami wegetacyjno-agrarnymi.

Ozdoby na wielkanoc - zdjęcie ilustracyjne Wyjątkowe dekoracje na Wielkanoc 2023. Możesz zrobić je sam

Palma wielkanocna. Symbolika i wierzenia

Palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu - męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy. Obrzęd ich święcenia został wprowadzony do liturgii Kościoła katolickiego w XI wieku. Najczęściej wierni tworzą palmy z gałązek wierzbowych ("drzewo miłujące życie"), a następnie ozdabiają bukszpanem, cisem, widłakiem oraz papierowymi kwiatami.

Gałązki kwitnącej wierzby nazywane "baziami", "kotkami" czy "kocankami" w przekonaniu dawnych ludów posiadały dobroczynną siłę, niosły nadzieję na odrodzenie się życia, miały także właściwości lecznicze. Według wierzeń poświęcona palma zabezpieczała gospodarstwo i domowników przez cały rok.

Więcej o: