Wielkanoc 2023. Kiedy siać rzeżuchę, by wyrosła na święta?

Rzeżucha to jeden z najpopularniejszych symboli świąt wielkanocnych. Jej charakterystyczny smak stanowi świetny dodatek do tradycyjnych dań spożywanych przez nas podczas uroczystego śniadania. Kiedy najlepiej ją zasiać, by wyrosła idealnie na święta?

Jest świetnym dodatkiem do jajek w majonezie, wielkanocnych sałatek czy chrzanu, a do tego funkcjonuje jako naturalna dekoracja stołu. Rzeżucha, bo o niej tu mowa, ma nie tylko wiele zastosowań, ale i charakteryzuje się dużą łatwością w wyhodowaniu. Kiedy najlepiej zasiać ją, by była gotowa na Wielkanoc?

Zobacz wideo Tarta z odzysku z sałatki jarzynowej

Jak siać rzeżuchę? Nie potrzeba nawet ziemi

Pieprzyca siewna, znana szerzej jako rzeżucha to wdzięczna roślina o bardzo prostym procesie uprawy. Nie bez powodu staje się ona często przedmiotem prac domowych dzieci. Do wzrostu nie potrzebuje nawet ziemi - sieje się ją zazwyczaj na wacie, gazie lub ręczniku papierowym. Podkład powinien być mokry, a podłoże równe, tak by rzeżucha wyglądała korzystnie. Siejąc ją, starajmy się zrobić to w sposób gęsty i skondensowany, ponieważ roślina ta osiąga jedynie od 3 do 6 cm wysokości. Nasiona należy przenieść w ciepłe, nasłonecznione miejsce, a także regularnie podlewać, by utrzymać wilgotność podłoża.

Ozdoby na wielkanoc - zdjęcie ilustracyjne Wyjątkowe dekoracje na Wielkanoc 2023. Możesz zrobić je sam

Rzeżucha na Wielkanoc 2023. Kiedy ją zasiać?

Co może wydawać się zaskakujące, wraz z niskimi wymaganiami względem warunków bytowych idzie szybki wzrost rzeżuchy. Jej nasiona zaczynają kiełkować już w przeciągu 2-3 dni od chwili umieszczenia ich na właściwym podkładzie. Jeśli chcemy rozkoszować się świeżą zieleniną w trakcie śniadania wielkanocnego, powinniśmy zabrać się za jej zasianie 7-10 dni przed Wielkanocą. Drobna roślinka, poza symboliką i ładnym wyglądem, zapewni nam przyswojenie dodatkowych witamin: C, B, A, K, E. Ponadto zawiera również pokłady żelaza i wapnia.

Więcej o: