Pełnia Księżyca w kwietniu 2023. Kiedy Różowy Księżyc? Zapowiedź Wielkanocy

Pełnia Księżyca w kwietniu jest traktowana jako zapowiedź świąt wielkanocnych. Kiedy pojawi się Różowy Księżyc? Skąd wzięła się ta nazwa? Wyjaśniamy.

Pełnia to faza, w której naturalny satelita ziemi znajduje się w opozycji do Słońca. Od wieków ludzie wierzyli, że jego transformacje mają duży wpływ na przyrodę i człowieka. Pełnia w kwietniu została określona przez rdzennych Amerykanów Różowym Księżycem. Kiedy pojawi się na niebie?

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Pełnia księżyca w kwietniu 2023.

Pełnia Różowego Księżyca będzie w środę 6 kwietnia. Swoje maksimum osiągnie o godzinie 06:37. Pomimo nazwy, naturalny satelita nie zmieni koloru. Określenie ma znaczenie symboliczne. Odnosi się do barwy floksów - kwiatów, które o tej porze roku zakwitają głównie na obszarze Ameryki Północnej. Z kolei chrześcijanie uznają kwietniową pełnię za paschalną, ponieważ wyznacza termin świąt wielkanocnych.

Skąd nazewnictwo? Pełnia wyznacznikiem rytmu życia

Nazwy mają swoje korzenie w wierzeniach dawnych ludów oraz starożytnych kultur. Najczęściej związane są z naturą. Kiedyś fazy Księżyca wyznaczały pory siewów, polowań czy zbiorów. Dziś uwarunkowania te przeszły do mitów. Mimo to jest wiele publikacji, w których naukowcy nie bagatelizują wpływu naturalnego satelity i udowadniają jego wpływ na funkcjonowanie organizmów.

Jak nazywają się inne pełnie?

Przedstawiamy listę poszczególnych pełni Księżyca:

 1. Styczeń - Pełnia Księżyca Wilka
 2. Luty - Pełnia Śnieżnego Księżyca
 3. Marzec - Pełnia Robaczego Księżyca
 4. Kwiecień - Pełnia Różowego Księżyca
 5. Maj - Pełnia Kwiatowego Księżyca
 6. Czerwiec - Pełnia Truskawkowego Księżyca
 7. Lipiec - Pełnia Koźlego Księżyca
 8. Sierpień - Pełnia Księżyca Jesiotrów
 9. Wrzesień - Pełnia Księżyca Plonów
 10. Październik - Pełnia Myśliwych
 11. Listopad - Pełnia Bobrzego Księżyca
 12. Grudzień - Pełnia Zimnego Księżyca
Więcej o: