Wielkanoc 2023. Kiedy trzeba iść do kościoła? Które msze są obowiązkowe dla wiernych?

Wielkanoc stanowi najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Podczas świąt wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. W które dni według Kościoła katolickiego wierni muszą udać się na msze i czy wszystkie nabożeństwa są dla nich obowiązkowe według prawa kanonicznego?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Z tego powodu wśród wiernych może pojawić się pytanie, w które dni należy udać się do kościoła, aby zgodnie z religią chrześcijańską przeżyć ten świąteczny okres. Odpowiadamy na pytanie, które msze są obowiązkowe dla osób wierzących w okresie świąt wielkanocnych. 

Zobacz wideo Która wersja sałatki jarzynowej najbardziej przypadła nam do gustu? Z porem, jabłkiem, cebulą?

Kiedy trzeba iść do kościoła w Wielkanoc?

W Wielki Czwartek rozpocznie się Triduum Paschalne, które stanowi przygotowanie do świąt Wielkanocnych. Tego dnia w godzinach wieczornych odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, która według Kodeksu prawa kanonicznego nie jest obowiązkowa. W Wielki Piątek, który jest dniem żałoby, nie odbywają się msze święte (to jedyny taki dzień w ciągu roku). W Wielki Piątek wiernych obowiązuje ścisły post i czas zadumy. W Wielką Sobotę w kościołach można uczestniczyć w Wigilii Paschalnej. Msza odprawiana jest po zmroku, dlatego należy już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej. W sobotę wierni też wybierają się do kościoła, by poświęcić pokarmy wielkanocne. 

Babka wielkanocna to stały uczestnik obchodów Wielkiej Niedzieli Wielkanoc 2023. Tradycyjne dania wielkanocne [LISTA]

Jak stanowi Kodeks prawa kanonicznego, jedyną obowiązkową mszą w okresie wielkanocnym jest ta, odprawiana w niedzielę. W kanonie nr 1246 napisane jest: 

Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany.

Oznacza to, że w niedzielę wierni zobowiązani są do uczestnictwa we mszy świętej, a ponadto powinni powstrzymywać się od wykonywania takich prac, które mogłyby utrudniać im "oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu albo korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego". Mimo że jedyną obowiązkową mszą dla katolików jest ta odprawiana w Niedzielę Wielkanocną, aby godnie przeżyć ten świąteczny okres, Konferencja Episkopatu Polski zaleca uczestnictwo także we mszy odprawianej w Poniedziałek Wielkanocny.

Wielkanoc (zdjęcie ilustracyjne) Wielkanoc 2023. Ile będzie dni wolnych od pracy i szkoły? [KALENDARZ]

Które święta są świętami nakazanymi?

Oprócz Wielkanocy Kodeks prawa kanonicznego jako święta nakazane wyróżnił:

  • 1 stycznia 2023 - Świętej Bożej Rodzicielki
  • 6 stycznia 2023 - Trzech Króli
  • 18 maja 2023- Wniebowstąpienie Pańskie
  • 8 czerwca 2023 - Boże Ciało (święto ruchome)
  • 15 sierpnia 2023 - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie
Więcej o: