Mrówki budują gniazda w postaci kopców ziemi. Potrafią się także zagnieździć w domu. Przedostają się przez wszelkie nieszczelności wokół okien, kanalizacji czy pęknięcia w murze. Jeden osobnik może oznaczać już całą inwazję. Jak się ich pozbyć?
Środki owadobójcze bywają szkodliwe - zarówno dla ludzkiego zdrowia, jak i dla zwierząt. Są domowe sposoby, które nie zagrażają bezpieczeństwu, m.in.:
Można także zastosować odstraszacz ultradźwiękowy. Jest to jednak nieco droższe rozwiązanie - rzędu kilkudziesięciu złotych. Jeśli wszystko zawodzi, warto skorzystać z usług specjalistów do dezynsekcji.
Są składniki, które mogą uprzykrzyć owadom życie. Wielu z nas ma je w domu. Mrówki nie znoszą:
Warto wiedzieć, że mrówki opiekują się szkodnikami - na przykład mszycami. Przesuszają ziemię, drążąc w niej tunele, odkrywają i niszczą korzenie, ogryzają młode pędy wierzchołkowe roślin. Hamują także wzrost trawy.
Nie będą chciały odwiedzić ogrodu, jeśli znajdzie się w nim: tymianek, piołun, wrotycz, lawenda, mięta, liście pomidorów, czosnku i pietruszki. Jeśli szczególnie upodobały sobie jedną z doniczkowych roślin, warto rozsypać wokół niej cynamon.
Bardziej radykalną metodą jest zniszczenie gniazda. W większości przypadków wystarczy zalać je wrzątkiem. Woda musi dotrzeć tam, gdzie przebywa królowa. Mrowisko można również posypać sodą oczyszczoną.