Wypadające włosy? Wzbogać dietę o te produkty, a zapomnisz o uporczywym problemie

Do prawidłowego wzrostu włosy potrzebują witamin i minerałów. Kiedy nasza dieta uboga jest m.in. w takie składniki jak cynk, potas, czy magnez dochodzi do ich nadmiernego wypadania. Ci, którzy zmagają się z przerzedzonymi włosami, powinni w pierwszej kolejności zadbać o swoją dietę. Podpowiadamy, które produkty warto jeść częściej, aby uniknąć tego problemu.

Jednym z najczęstszych powodów wypadania włosów jest niedożywienie, czyli brak w diecie odpowiednich witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W takim przypadku na słabe i przerzedzone włosy nie pomogą nawet najlepsze kosmetyki. W tym artykule dowiesz się, dzięki jakim produktom wzbogacisz swoją dietę w cenne składniki pomagające utrzymać zdrowe i silne włosy. 

Zobacz wideo Jak zapleść włosy bez gumki?

Wypadające włosy. Produkty wpływające na poprawę kondycji włosów

W produktach, które codziennie spożywamy, zawarte są witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Problem pojawia się wtedy, kiedy w diecie pojawiają się deficyty. Dobrze zbilansowane posiłki powinny być więc wzbogacone w takie składniki jak:

  • Cynk - w organizmie odpowiada za metabolizm aminokwasów, czyli bezpośrednio wpływa na tworzenie się keratyny. Keratyna to naturalny budulec włosa, bez którego nie tylko włosy stają się bardziej łamliwe, ale także m.in. paznokcie. Produkty bogate w cynk to m.in.: mięczaki, wątróbka wołowa, cebula, czy zielony groszek.
  • Żelazo - bez odpowiedniego stężenia żelaza w organizmie dochodzi do niewystarczającego dotlenienia krwi, efektem czego są słabe i łamliwe włosy. Szybciej także siwieją. Produkty bogate w żelazo to m.in.: wątróbka, czerwone mięso, sardynki, mięso z indyka, fasola, suszone morele, pestki dyni, botwina, buraki, natka pietruszki, szpinak.
  • Witamina B12 - witamina ta stymuluje odnowę mieszków włosowych, dzięki czemu włosy są zdrowsze i rosną szybciej. Produkty bogate w witaminę B12 to m.in.: mięso, podroby, ryby, drób, spirulina.
  • Witamina A - niedobór tej witaminy może nasilać problem łysienia. Dodatkowo witamina A odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, które produkują nawilżające skórę głowy sebum. Produkty bogate w witaminę A to m.in.: mleko, masło, wątróbka, tłuste ryby, tran.
  • Witamina C - dzięki witaminie C składniki odżywcze są lepiej wchłaniane przez skórę głowy, dodatkowo wpływa ona na produkcję kolagenu, który stanowi naturalny budulec włosa. Produkty bogate w witaminę C to m.in.: natka pietruszki, papryka czerwona, porzeczki, maliny, truskawki, kiszona kapusta, owoce cytrusowe.
  • Biotyna - przede wszystkim wzmacnia włosy od środka, stymuluje ich wzrost oraz zapobiega rozdwajającym się końcówkom. Produkty bogate w biotynę to m.in.: żółtka jaj, drożdże, mleko, wątróbka, ryby, kalafior, orzeszki ziemne, soja

Folia aluminiowa Noś kulkę folii aluminiowej w kieszeni. Pomoże rozprawić się z problemem

Wypadające włosy. Kiedy potrzebna jest suplementacja?

Oprócz wymienionych składników odżywczych wzmacniająco na włosy działają: witamina B3, witamina B5, kwas foliowy, kwasy Omega 3, witamina E oraz witamina D niezbędna do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania całego cyklu włosa. Z tego powodu kondycja włosów często pogarsza się zimą, kiedy światła słonecznego jest znacznie mniej, co wpływa na zmniejszenie ilości produkowanej przez skórę witaminy D. Wszystkie składniki odżywcze najlepiej dostarczać do organizmu wraz z dietą. Jeżeli jednak istnieją jakieś przeciwwskazania przed spożywaniem konkretnych pokarmów, warto zapytać lekarza lub dietetyka o suplementację, która również pozwoli na zapewnienie odpowiedniego stężenia substancji odżywczych w organizmie. 

Więcej o: