14. emerytura w 2023 roku. Nie wszyscy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

To już pewne - 14. emerytura zostanie wypłacona także w 2023 roku. Ile wyniesie "na rękę"? Którzy emeryci jej nie dostaną? Wyjaśniamy.

Czternasta emerytura została po raz pierwszy wypłacona w 2021 r. i miała być świadczeniem jednorazowym. W obliczu wysokiej inflacji rządzący postanowili zachować świadczenie w roku 2022 oraz 2023.

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Jaka jest wysokość 14. emerytury w 2023 roku? Ile wychodzi "na rękę"?

Czternastka wynosi tyle, ile wynosi minimalna emerytura w danym roku. Po marcowej waloryzacji to 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne) Waloryzacja emerytur. O tyle wzrosły kwoty świadczenia od 1 marca

Czternastka w 2023 roku. Komu przysługuje, a kto jej nie dostanie?

14. emerytura przysługuje osobom, które ukończyły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet; 65 lat dla mężczyzn) i nabyły prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, czyli m.in.: emerytury, renty, renty socjalnej i świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają natomiast osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone. Minimalna wysokość 14. emerytury to 50 zł.

Obowiązuje próg dochodowy. W przypadku emerytów, których świadczenie podstawowe wynosi od 2900 zł do 4188,44 zł brutto, czternastka zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". 

Czternastki nie dostaną na pewno osoby, których podstawa emerytury wynosi 4488,44 zł lub więcej, a to dlatego, że ich świadczenie wykracza poza próg dokładnie o wartość minimalnego świadczenia emerytalnego, czyli 1588,44 zł.

500 plus (zdjęcie ilustracyjne) Do kiedy najlepiej złożyć wniosek o "500 plus"? Gdzie to zrobić?

14. emerytura. Czy trzeba złożyć wniosek? Kiedy wypłata?

Jak zapowiedziała szefowa resortu pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, 14. emerytura zostanie wypłacona prawdopodobnie w drugiej połowie roku, czyli - podobnie jak w roku ubiegłym - na przełomie sierpnia i września.

Świadczenie będzie wypłacane z urzędu, co oznacza, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, aby otrzymać pieniądze.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Więcej o: