Nowe święto państwowe 10 września? Propozycja posłów PiS. Będzie dodatkowe wolne od pracy?

Część posłów Prawa i Sprawiedliwości zaproponowało uchwałę, zgodnie z którą ustanowione zostałoby nowe święto państwowe w Polsce. Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny miałby wypadać 10 września. Czy oznaczałoby to dodatkowy dzień wolny od pracy?

Projekt dotyczący ustanowienia nowego święta państwowego wniesiony został przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości na czele z Jackiem Kurzępą (do wnioskodawców należą też m.in. Dominika Chorosińska, Krzysztof Czarnecki, Marcin Duszek, czy Leszek Galemba). Dokument skierowany został do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu i Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. 

Zobacz wideo „Zajmujemy się dodawaniem słupków zamiast wpływaniem na opinie wyborców"

Politycy PiS chcą nowego święta państwowego. Chodzi o Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny

Politycy wnieśli projekt uchwały o ustanowieniu Narodowego Dnia Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny, który miałby być obchodzony 10 września. W uzasadnieniu wniosku nawiązano do okrucieństwa II wojny światowej ze strony dwóch totalitaryzmów - niemieckiego i sowieckiego. Zdaniem posłów gehenna "niewystarczająco jest obecna w świadomości współczesnych Polaków, mimo że dotyczy pokolenia naszych Dziadów i Bab" - czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

"To oni wówczas stali się najbardziej bezbronnymi ofiarami zdehumanizowanych celów zbrodniarzy, dla których życie ludzi nic nie znaczyło. Celem [...] było zniszczenie biologiczne Narodu Polskiego, zniewolenie go i pozbawienie autonomii i wolności. W tym celu wykorzystywano różne metody okrucieństwa, gwałtu, bólu, cierpienia zadawanego wobec najsłabszych, wyrwanych z domów rodzinnych - dzieci właśnie" - można przeczytać w projekcie. 

Ceremonia powołania do życia U.S. Army Garrison Poland Co w praktyce oznacza utworzenie garnizonu USA w Poznaniu

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

W dalszej części uzasadnienia czytamy o tym, że Polska poniosła największe straty osobowe w II wojnie światowej. Dzieci, które przeżyły, doznały głębokiej traumy i były zdane na powojenną tułaczkę. Przywołano też szczególne przypadki bestialstwa, jak m.in. wywózka dzieci Zamojszczyzny do III Rzeszy i "germanizowanych tak skutecznie, że większość z nich do dziś nie wie o swoim pochodzeniu". Pełną treść uzasadnienia można przeczytać TUTAJ

Nowe święto państwowe 10 września. Będzie wolne od pracy?

Posłowie PiS chcą, by Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny został ustanowiony na 10 września. Wybór daty argumentują jej związkiem z masowymi niemieckimi aresztowaniami z 1943 r. w Mosinie (Wielkopolska). Wskazano też, że data odpowiadałaby przesłance celowości nowo ustanowionego święta "szczególnie w szeroko rozumianym wymiarze edukacyjnym i wychowawczym". 

Matura (zdjęcie ilustracyjne) Matura 2023. Wyższe stawki za sprawdzanie egzaminów

Jak czytamy, uchwała miałaby wejść w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia. W projekcie nie znalazły się informacje o tym, czy nowe święto państwowe miałoby być dniem wolnym od pracy, co oznacza, że prawdopodobnie tak się nie stanie. Przypomnijmy, podobna sytuacja miała miejsce w przypadku dwóch innych ustanowionych niedawno świąt państwowych - Narodowy Dzień Powstań Śląskich (20 czerwca) oraz Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (27 grudnia). Mimo swojej rangi nie są one wolnymi od pracy ani szkoły.  

Warto też zauważyć, że choć w Polsce mamy kilkanaście świąt państwowych, zaledwie trzy z nich są ustawowo wolne od pracy, to:  1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji 3 maja) oraz 11 listopada (Święto Niepodległości). Wszystkie pozostałe dni wolne to święta kościelne. 

Więcej o: