Wielkanoc 2023. Kiedy uczniowie zaczynają przerwę od nauki? Ile potrwa? [DATY]

Wielkanoc coraz bliżej. Uczniów czeka świąteczna przerwa od nauki, która potrwa aż sześć dni. Kiedy dokładnie się rozpocznie, a kiedy skończy? Sprawdź daty.

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, obchodzone na całym świecie. Upamiętnia ono zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święto obchodzona jest zawsze w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, zwykle między 22 marca a 25 kwietnia. Niedzielę Wielkanocną poprzedza Wielki Tydzień, który rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej i kończy w Wigilię Paschalną. Niedziela Palmowa symbolizuje wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. 

Zobacz wideo Mazurek migdałowy z budyniem i kajmakiem

Wielkanoc 2023. Od kiedy jest wolne w szkołach? Ile trwa?

W 2023 roku Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny, zwany też lanym poniedziałkiem, przypadają kolejno 9 i 10 kwietnia. Oba święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy, co oznacza, że pracownicy mogą liczyć na wolne. Jeszcze więcej odpoczynku od obowiązków mają uczniowie i uczennice. Wielkanocna przerwa od nauki w szkole zacznie się bowiem już w Wielki Czwartek 6 kwietnia, a zakończy we wtorek po świętach, czyli 11 kwietnia.

W święta wielkanocne większość sklepów będzie zamknięta

Warto pamiętać, że w Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny będzie obowiązywać zakaz handlu; wszystkie sklepy - poza niektórymi mniejszymi, gdzie klientów obsłużą właściciele - będą zamknięte. Czynne będą za to restauracje i kina.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Co symbolizują najpopularniejsze wielkanocne potrawy? Co włożyć do koszyczka?

Trudno wyobrazić sobie polską Wielkanoc bez tradycyjnego mazurka, babki czy żurku. Jakie potrawy powinny znaleźć się w koszyczku, a jakie na świątecznym stole? Co symbolizują? Tego dowiesz się z artykułu:

Więcej o: