Do tegorocznej zmiany czasu pozostało zaledwie kilka dni. Dzień staje się zauważalnie dłuższy od nocy, temperatura jest odczuwalnie wyższa, a drzewa wydały już pierwsze pąki - wszystko to utwierdza nas w przekonaniu o nadejściu wyczekiwanej wiosny. Kiedy przestawiamy więc nasze zegarki?
Przejście z czasu zimowego na letni ma miejsce zawsze w ostatnią niedzielę marca. W 2023 roku przypada ona na noc z 25 na 26 marca. Przesunięcie wskazówek zegara o godzinę do przodu jest dla nas niestety równoznaczne z utratą jednej godziny snu. Zmiana czasu w urządzeniach elektronicznych takich jak telefon, komputer czy tablet dokona się automatycznie, nie musimy się więc martwić o ich korygowanie. O samodzielną ingerencję w czas będziemy musieli zadbać w przypadku tradycyjnych zegarków analogowych, zegarów wiszących i takich wbudowanych w urządzenia AGD jak piekarnik, lodówka, mikrofala czy płyta indukcyjna.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W 2018 roku CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przeprowadził sondaż dotyczący dokonywanej dwa razy do roku zmiany czasu. Wśród uczestników badania aż 78,3 proc. była przeciwna idei zmiany czasu pomiędzy letnim a zimowym. Aż 74 proc. ankietowanych uznało, że wolałoby, aby obowiązywał wyłącznie czas letni. Sondaż ponowiono rok później, a ilość przeciwników zmiany czasu zwiększyła się do aż 79,2 proc.