Donald Tusk od roku jest na emeryturze. Ile wynosi emerytura lidera PO?

Donald Tusk w ubiegłym roku skorzystał z prawa do wcześniejszej wypłaty euroemerytury. Ile wynosi jego świadczenie? Polityk stwierdził, że nie ma już finansowych potrzeb. - Stanowisk się już w życiu nasprawowałem - powiedział lider Platformy Obywatelskiej.

Donald Tusk 10 marca w ramach trasy wyborczej spotkał się z mieszkańcami Rokietnicy (woj. wielkopolskie). Podzielił się wówczas informacją na temat swojego majątku. - Mam wysoką europejską emeryturę, mam w domu moje dzieci, wnuki, moją żonę. Nie mam potrzeb finansowych, stanowisk się już w życiu nasprawowałem - stwierdził lider Platformy Obywatelskiej. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Donald Tusk premierem? Pytamy wiceprzewodniczącego Polski 2050

Donald Tusk jest emerytem. Ile dostaje na konto?

Donald Tusk ma aktualnie 65 lat. Jako pracownik instytucji Unii Europejskiej dopiero w kwietniu będzie uprawniony do pobierania świadczenia emerytalnego. Lider PO rok temu skorzystał jednak z przysługującego mu prawa i przeszedł na "wcześniejszy" wypoczynek. 

Dziennikarze "Faktu" ustalili, że Donald Tusk pobiera 4,6 tys. euro miesięcznie, a więc ok. 21 tys. zł brutto (wg. aktualnego kursu walut). Gdyby poczekał do 22 kwietnia 2023 r., dostawałby każdego miesiąca ok. 600 euro więcej. 

Zgodnie z art. 11 Rozporządzenia Rady Europejskiej w sprawie ustalenia uposażenia osób zajmujących wysokie stanowiska publiczne w UE, pracownicy mogą złożyć wniosek o rozpoczęcie pobierania emerytury nie wcześniej niż sześć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Rzecznik rządu odpowiada Donaldowi Tuskowi Donald Tusk kłóci się w internecie z rzecznikiem rządu o "schaboszczaka"

Emerytura Senyszyn, Borusewicza, Macierewicza i Kaczyńskiego

Joanna Senyszyn, ekonomistka, wykładowczyni i posłanka Lewicy, otrzymuje emeryturę w wysokości  15,2 tys. zł. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO) pobiera 9,7 tys. zł. Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, ma 4,1 tys. zł. Z kolei świadczenie Jarosława Kaczyńskiego po waloryzacji wzrosło do 8,6 tys. zł. Przypomnijmy, od marca minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł brutto. 

Sklep spożywczy (zdjęcie ilustracyjne) Inflacja w Europie nie odpuszcza. Polska pnie się w górę niechlubnej listy

Więcej o: