Okres świąt wielkanocnych jest szczególnym czasem dla chrześcijan. Wielki Piątek to jeden z tych dni, podczas których wyznawcy katolicyzmu, prawosławia i protestantyzmu kultywują wyjątkowe tradycje. Należy do nich powstrzymywanie się od spożywania pokarmów. Zagadnienia te regulują również kościelne przepisy. Kogo obowiązuje post w Wielki Piątek?
Katolicy będą w tym roku obchodzić Wielki Piątek 7 kwietnia. Tego dnia obowiązuje ich wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych oraz post ilościowy, jak możemy przeczytać na portalu msze.info.
Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa, będąca formą postu jakościowego, dotyczy wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia. Czym innym jest post ilościowy. Ten obowiązuje tylko w dwa dni na przestrzeni całego roku - w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek. Postem ilościowym objęci są katolicy między 18. a 60. rokiem życia. Ten rodzaj postu polega na ograniczeniu spożywanego w ciągu dnia jedzenia do jednego posiłku sytego oraz dwóch niepełnych.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl
Nie tylko katolicy poszczą w Wielki Piątek. Prawosławni oraz wielu protestantów także ogranicza tego dnia spożywanie pokarmów. Czym zatem ich post różni się od postu katolików?
Wyznawców prawosławia, tak samo jak katolików, w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Wierni są nawet zachęcani do całkowitego powstrzymania się tego dnia od spożywania pokarmów, jak pisze portal dzieje.pl. Najistotniejsza różnica dotyczy daty obchodzenia Wielkiego Piątku. W tym roku chrześcijanie obrządków wschodnich będą celebrowali Wielki Piątek tydzień później niż katolicy, czyli 14 kwietnia.
Nieco inaczej do obchodów Wielkiego Piątku podchodzą protestanci. Dla nich post nie jest religijnym obowiązkiem. Mimo to część protestantów także rezygnuje ze spożywania mięsa lub nawet wszelkich pokarmów, czego dowiadujemy się dzięki portalowi deon.pl. W przypadku wyznań protestanckich jest to jednak kwestia osobistego wyboru poszczególnych wiernych.