Wielkanoc 2023. Co powinno znaleźć się w świątecznym koszyczku? [LISTA]

Tradycyjnie w Wielką Sobotę w kościołach w całej Polsce wierni święcą wielkanocny koszyczek wypełniony pokarmami. Żaden z produktów w święconce nie jest jednak przypadkowy i każdy z nich ma inną symbolikę. Jeżeli koszyczek ma być zgodny z tradycją, muszą się w nim znaleźć konkretne pokarmy. Odpowiadamy, co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym.

Wielkanoc stanowi najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej. Jednym z jego symboli jest koszyczek, który w Wielką Sobotę wierni zanoszą do kościoła, aby poświęcić znajdujące się w nim pokarmy. Zawartość koszyczka nie może być jednak przypadkowa. Każdy z pokarmów jest ściśle związany z tradycją chrześcijańską i posiada swoją własną symbolikę. Co więc powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? Odpowiadamy. 

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zwyczaj poświęcenia pokarmów w Polsce pojawił się dopiero w XIV wieku. Według tradycji chrześcijańskiej święconka symbolizuje przeżywanie męki i zmartwychwstania Jezusa. Każdy z jej elementów w pewien sposób odnosi się więc do wydarzeń biblijnych. Niektóre pokarmy nawiązują swoją symboliką także do starszych zwyczajów pogańskich, które czciły wiosnę i odradzające się życie. 

Pisanki (zdjęcie ilustracyjne) Wielkanoc 2023. Kiedy wypada? Od kiedy wiosenna przerwa świąteczna?

Wielkanoc. Co powinno znaleźć się w świątecznym koszyczku?

Wielkanocny koszyczek może być przystrojony białą serwetką, gałązkami bukszpanu, czy różnorodnymi wstążkami. Najważniejsze jednak to, co jest w środku. Zgodnie z tradycją, w święconce powinno znajdować się siedem produktów. Biblijna siódemka uważana jest za liczbę doskonałą, ponieważ złożona jest z trójki - symbolizującej niebo i duszę - oraz czwórki - symbolu ciała i ziemi. W koszyczku nie powinno więc zabraknąć:

  • baranka - symbol zwycięstwa życia nad śmiercią
  • jajka - znak odradzającego się życia, płodności, bogactwa i szczęścia
  • chleba - ciało Chrystusa
  • wędliny - symbolizują dostatek, zdrowie, a także koniec postu
  • soli - symbol oczyszczenia, prawdy oraz ochrony przed złem i zepsuciem
  • ciasta - metafora umiejętności i doskonałości
  • chrzanu - znak siły fizycznej 
Więcej o: