Wielkanoc stanowi najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej. Jednym z jego symboli jest koszyczek, który w Wielką Sobotę wierni zanoszą do kościoła, aby poświęcić znajdujące się w nim pokarmy. Zawartość koszyczka nie może być jednak przypadkowa. Każdy z pokarmów jest ściśle związany z tradycją chrześcijańską i posiada swoją własną symbolikę. Co więc powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? Odpowiadamy.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Zwyczaj poświęcenia pokarmów w Polsce pojawił się dopiero w XIV wieku. Według tradycji chrześcijańskiej święconka symbolizuje przeżywanie męki i zmartwychwstania Jezusa. Każdy z jej elementów w pewien sposób odnosi się więc do wydarzeń biblijnych. Niektóre pokarmy nawiązują swoją symboliką także do starszych zwyczajów pogańskich, które czciły wiosnę i odradzające się życie.
Wielkanocny koszyczek może być przystrojony białą serwetką, gałązkami bukszpanu, czy różnorodnymi wstążkami. Najważniejsze jednak to, co jest w środku. Zgodnie z tradycją, w święconce powinno znajdować się siedem produktów. Biblijna siódemka uważana jest za liczbę doskonałą, ponieważ złożona jest z trójki - symbolizującej niebo i duszę - oraz czwórki - symbolu ciała i ziemi. W koszyczku nie powinno więc zabraknąć: