Kiedy dokładnie kończy się Wielki Post w 2023 roku? Ile trwa?

Tegoroczna Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią koniec Wielkiego Postu. Na kiedy dokładnie przypada tym razem zakończenie tego 40-dniowego przygotowania do świąt? Czym kończy się Wielki Post?

Wielki Post ma zawsze swój początek we Środę Popielcową, a jego koniec wieńczony jest liturgią mszy Wieczerzy Pańskiej odprawianą w Wielki Czwartek. Kiedy dokładnie zakończy się w tym roku?

Koniec Wielkiego Postu w 2023 roku. Jaki to dzień?

Tegoroczny Wielki Post trwa już od 22 lutego. Jego zakończenie przypada tym razem na Wielki Czwartek 6 kwietnia. Okres 40 dni oczekiwania na święta wielkanocne ma być w założeniu Kościoła katolickiego okazją do zadumy, pokuty i nawrócenia. Duchowni szczególnie zalecają na ten czas obranie jednej z trzech ścieżek przybliżających wiernych do Boga: modlitwy, jałmużny oraz postu. Wraz z Wielkim Czwartkiem rozpoczyna się tak zwane Triduum Paschalne, a więc oczekiwanie na zmartwychwstanie Jezusa. Z tego powodu w tym jednym wyjątkowym dniu nie usłyszymy dzwonów kościelnych i nie uświadczymy zwyczajnej mszy. Jest to element upamiętniania ustanowionej przez Jezusa Eucharystii.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ozdoby na wielkanoc - zdjęcie ilustracyjne Wyjątkowe dekoracje na Wielkanoc 2023. Możesz zrobić je sam

Obchody Wielkanocy 2023. Jakie jest znaczenie pozostałych dni?

W znacznie smutniejszej atmosferze przebiega Wielki Piątek, uznawany za czas żałoby. Standardowa msza święta zostaje zastąpiona Liturgią Męki pańskiej, zawierającą drogę krzyżową i adorację krzyża. Na ołtarzu pojawia się czarne płótno, a w kościele nie usłyszymy muzyki.

Przymrozek (zdjęcie ilustracyjne) Prognoza pogody na Wielkanoc 2023. W kwietniu będzie niestabilnie

Wielka Sobota jest dniem szczególnie lubianym przez wiernych. To właśnie wtedy do kościoła przynosi się święconkę. Uczestnictwo w mszy i poświęcenie pokarmów można dodatkowo wzbogacić o wizytę przy symbolicznym grobie Jezusa. W świątyni odbywa się także adoracja Najświętszego Sakramentu.

Wielka Niedziela lub inaczej Wielkanoc symbolizuje z kolei zmartwychwstanie Jezusa. To radosne wydarzenie obchodzone jest uroczystym rodzinnym śniadaniem i mszą rezurekcyjną.

Więcej o: