Niedziela Palmowa 2023. Kiedy wypada święto? To początek Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas przygotowań chrześcijan do zmartwychwstania Jezusa. Święto jest ruchome. Kiedy wypada w tym roku?

Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele katolickim najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień, czyli czas duchowych przygotowań chrześcijan do śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Święto jest ruchome i przypada siedem dni przed Wielkanocą. W 2023 roku obchodzimy je 2 kwietnia

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Tarta z odzysku z sałatki jarzynowej

Niedziela Palmowa 2023. Skąd wzięło się święto? Geneza

Niedziela Palmowa jest świętem chrześcijańskim, które upamiętnia przybycie Jezusa do Jerozolimy na Święto Paschy. Według Biblii był witany przez tłumy mieszkańców, którzy uznali go za Syna Dawidowego. Rzucali pod jego nogi płaszcze i gałązki, wykrzykując: "Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie". Wydarzenie opisali wszyscy Ewangeliści (Mt 21,1-11; Mk 11,1-11; Łk 19,29-40; J 12,12-19). 

śniadanie wielkanocne (zdjęcie ilustracyjne) Dania wielkanocne. Czego nie może zabraknąć na świątecznym stole?

Palma wielkanocna jako symbol męczeństwa i triumfu

W związku z tym wydarzeniem - przybyciem Jezusa do Jerozolimy - w Niedzielę Palmową każdego roku organizowane są uroczyste procesje kościelne. Przemarsze odbywały się już w IV wieku w Jerozolimie. W XI wieku do liturgii został wprowadzony zwyczaj święcenia zielonych gałązek, czyli palm wielkanocnych. W Polsce kultywowany jest on do dziś.

Palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu - męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy. Dziś większość osób decyduje się na zakup sztucznej. Jednak zgodnie z tradycją, powinny się w niej znaleźć gałązki wierzbowe (według wierzeń jest to roślina miłująca życie). 

Wielkanoc (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy wypada Wielkanoc w tym roku? Dni wolne od pracy 2023 [LISTA]

Więcej o: