Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele katolickim najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień, czyli czas duchowych przygotowań chrześcijan do śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Święto jest ruchome i przypada siedem dni przed Wielkanocą. W 2023 roku obchodzimy je 2 kwietnia.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Niedziela Palmowa jest świętem chrześcijańskim, które upamiętnia przybycie Jezusa do Jerozolimy na Święto Paschy. Według Biblii był witany przez tłumy mieszkańców, którzy uznali go za Syna Dawidowego. Rzucali pod jego nogi płaszcze i gałązki, wykrzykując: "Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie". Wydarzenie opisali wszyscy Ewangeliści (Mt 21,1-11; Mk 11,1-11; Łk 19,29-40; J 12,12-19).
W związku z tym wydarzeniem - przybyciem Jezusa do Jerozolimy - w Niedzielę Palmową każdego roku organizowane są uroczyste procesje kościelne. Przemarsze odbywały się już w IV wieku w Jerozolimie. W XI wieku do liturgii został wprowadzony zwyczaj święcenia zielonych gałązek, czyli palm wielkanocnych. W Polsce kultywowany jest on do dziś.
Palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu - męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy. Dziś większość osób decyduje się na zakup sztucznej. Jednak zgodnie z tradycją, powinny się w niej znaleźć gałązki wierzbowe (według wierzeń jest to roślina miłująca życie).