Prima Aprilis jest bardzo popularnym świętem w Polsce. Tego dnia każdy spodziewa się drobnych psikusów ze strony przyjaciół czy rodziny. 1 kwietnia warto zastanowić się dwa razy, które informacje są prawdziwe, bowiem to dzień pełen żartów.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Po łacinie Prima Aprilis oznacza "1 kwietnia". Zwyczaj robienia sobie żartów i psikusów pochodzie prawdopodobnie od Cerealiów - świąt rzymskich. Tego dnia powinniśmy z dystansem podchodzić do wszystkich przekazywanych nam informacji, ponieważ mogą okazać się nieprawdziwe. Nie powinniśmy jednak odbierać małych żartów negatywnie - każdy powinien przygotować się na niewielkie psikusy.
Do końca nie wiadomo, skąd pochodzi to wyjątkowe święto. Najprawdopodobniej wywodzi się z Rzymu, gdzie 19 kwietnia obchodzono Cerealie, podczas których zwracano się do bogini urodzaju o prima aprilis, czyli o urodzaj w kwietniu. Istnieje również inna teoria, która głosi, że Prima Aprilis pochodzi od święta organizowanego na cześć bożka śmiechu oraz wesołości. Przypadało właśnie 1 kwietnia, gdy Rzymianie świętowali Nowy Rok.
W Polsce Prima Aprilis po raz pierwszy pojawił się w XVI wieku. Obecnie jest ono obchodzone w całej Europie, choć w innych terminach - w Hiszpanii dzień pełen żartów przypada 28 grudnia w Dniu Świętych Niewiniątek. Natomiast w Anglii święto to przypada również 1 kwietnia i jest nazywane Dniem Głupca.