Wielkanoc 2023. Wyjątkowe dekoracje na święta. Wiele z nich zrobisz sam

Do zbliżających się świąt wielkanocnych pozostaje coraz mniej czasu. W tym wyjątkowym okresie warto zadbać nie tylko o dobrej jakości produkty święcone w koszyczku, ale i ładne dekoracje w domu. Umilą one wspólne śniadanie i staną się okazją do kreatywnego spędzania czasu z rodziną.

Baranek, kurczątko i jajko - to trzy tradycyjne symbole, bez których nie wyobrażamy sobie świąt wielkanocnych. Tematyczne ozdoby stanowią nieodłączny element wiosennego świętowania. Często z powodu braku czasu lub pomysłu decydujemy się na zakup gotowych produktów do udekorowania stołu. Tworzenie ich razem z rodziną daje jednak znacznie więcej radości i satysfakcji. Przedstawiamy kilka prostych pomysłów na własnoręcznie stworzone ozdoby świąteczne.

Zobacz wideo Która wersja sałatki jarzynowej najbardziej przypadła nam do gustu? Z porem, jabłkiem, cebulą?

Ozdoby na Wielkanoc 2023. Domowe sposoby na jajka

Najpopularniejszym i jednocześnie najprostszym do wykonania symbolem wielkanocnym jest jajko. W jego przypadku możemy wybrać pomiędzy udekorowaniem prawdziwego produktu, a jego sztucznym zamiennikiem, który zostanie nam na pamiątkę i zasili grono ozdób na kolejne święta.

Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, prawdopodobnie skorzystamy ze sprawdzonego sposobu naszych babć na naturalne barwienie jajek. Najczęściej wykorzystuje się do tego pokrojoną czerwoną kapustę, która gotowana w garnku przez około 20 minut w połączeniu z wodą i dwiema łyżkami octu stworzy wywar nadający jajkom niebieski kolor. Umieszczone w nim jajka powinny moczyć się przez co najmniej 15 minut, aby barwnik zdołał wniknąć w głąb skorupki. Drugim, równie tradycyjnym sposobem na kolorowe jajka wielkanocne jest ich własnoręczne pomalowanie. Do tej roli najlepiej sprawdzą się farby akrylowe, które szybko wysychają i nie spływają po gładkich powierzchniach. Są również bezpieczne dla najmłodszych uczestników świątecznych przygotowań.

Śniadanie wielkanocne (zdj. ilustracyjne)Kiedy święta wielkanocne 2023? Ile wypada dni wolnych od pracy?

Malowanie sprawdzi się również w przypadku, gdy chcemy zachować nasze dzieło na następną okazję. Pomijając znane od wieków wydmuszki robione z prawdziwych jajek, warto zainwestować w ich drewniane odpowiedniki. Sztuczne jajka mogą występować również w wersji styropianowej, która daje nam najwięcej możliwości eksperymentowania. Można ozdobić je cekinami wbijanymi w podstawę za pomocą szpilek, swobodnie doklejać do nich większe elementy takie jak kokardka czy uchwyt do powieszenia lub owijać muliną.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

śniadanie wielkanocne (zdjęcie ilustracyjne)Dania wielkanocne. Czego nie może zabraknąć na świątecznym stole?

Wielkanocne dekoracje 2023. Tego nie może zabraknąć na twoim stole

Drugim najważniejszym symbolem Wielkanocy jest baranek. Jego samodzielne wykonanie nie należy do najprostszych, dlatego większość osób decyduje się na zakup gotowego produktu. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby stworzyć go np. z masy solnej, warto poszukać innej alternatywy. Ciekawym kupnym barankiem będzie jadalna podobizna tego zwierzęcia wykonana z ciasta lub czekolady. Można również zainwestować w samą figurkę, która została stworzona z myślą o jej samodzielnym pomalowaniu. Na stole nie może również zabraknąć bukietu wiosennych kwiatów, które zbierzesz w ogrodzie lub parku. Jeśli gustujesz w trwalszych ozdobach przywodzących na myśl naturę, zainwestuj w bazie.

Więcej o: