Wielkanoc w 2023 roku obchodzimy 9 kwietnia. Wielka Sobota przypada 8 kwietnia, a Wielki Poniedziałek 10 kwietnia. Jedną ze świątecznych tradycji jest wspólne śniadanie. Po porannej mszy rezurekcyjnej członkowie rodziny składają sobie życzenia, a następnie zasiadają do stołu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Na wielkanocnym stole muszą znaleźć się przede wszystkim produkty, które dzień wcześniej, czyli w Wielką Sobotę, zostały poświęcone w kościele. Do przyozdobionego gałązkami koszyczka wierni wkładają:
Głównym symbolem świąt wielkanocnych są jajka, dlatego to one królują na polskich stołach. Do stałych elementów należy także:
Wielkanocne danie urozmaica:
Oczekiwania na Wielką Niedzielę rozpoczyna karnawał (zapusty). Trwa on od 6 stycznia (święta Trzech Króli) - a kończy się dzień przed Środą Popielcową, która wypada na 46 dni przed zmartwychwstaniem Jezusa. W ostatnie dni karnawału trwają tak zwane ostatki - ostatnia okazja do hucznej zabawy przed 40-dniowym okresem postu i wyciszenia.
Następnie, 7 dni przed Wielkanocą jest Niedziela Palmowa. Symbolizuje ona wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Dzień rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas, w którym wspomina się najważniejsze dla wiary chrześcijańskiej wydarzenia.
Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne. Święta kończy Wielki Poniedziałek - śmigus-dyngus.